Friday, September 4, 2015

مصاحبه با بی بی سی

در مصاحبه با بی بی سی جهانی از حمایت مردم از توافق هسته ای، رفع تحریم ها و اهمیت نقش ایران در برقراری صلح و امنیت صحبت کردم. اما نمی دانم چرا بعضی ها از مصاحبه بی بی سی اینقدر دلواپس شدند و مواضع اصولی را پالس به غرب تلقی کردند. 
آیا از اینکه گفتم دولت روحانی قدرت منطقه شده ناراحتند؟ یا اینکه گفتم همه از این توافق بهره مند خواهند شد؟ 
البته که دولت آقای روحانی و جریان اعتدال بیشتر بهره می برند و برنامه های خود را می توانند محقق کنند و نیز اصلاح طلبانی که از ایشان حمایت کردند. 
از جمله سئوالات در این مصاحبه این بود که تندروهای امریکایی مخالف توافق هستند و می گویند شما درآمدهای پس از رفع تحریم را چگونه هزینه می کنید؟
گفتم: در برنامه ششم مشخص است که برای توسعه پایدار ایران هزینه خواهد شد.
ضمنا برای دلواپسانی که معتقدند من نباید در مورد توافق هسته ای صحبت کنم، یاداوری می کنم بدون صلح و امنیت از محیط زیست هم خبری نیست، امنیت مقدمه توسعه پایدار و حفظ محیط زیست است. نقدها و مطالب مختلفی پس از این مصاحبه از سوی طیف خاصی به صورت جنجالی و زنجیره ای منتشر شد. به همین دلیل متن کامل ترجمه مصاحبه را که توسط خبرگزاری صدا و سیما منتشر شده در پورتال سازمان حفاظت محیط زیست منعکس شده است که علاقمندان می توانند در آنجا بخوانند. 

متن زیر هم توضیح دیگری در این زمینه است: 
اگر حرفی برای گفتن باشد، باید منتقل کنیم
معصومه ابتکار معاون رییس جمهور در پاسخ به انتقادات طیف خاصی به وی در مورد مصاحبه با بی بی سی جهانی، با اشاره به مصاحبه های متعددی که با شبکه های داخلی و خارجی داشته، این هجمه ها را بی اساس دانست و تاکید کرد برای رساندن پیام ایران اسلامی به جهان از همه امکانات قانونی استفاده می کنم.
معاون رییس جمهور گفت: در مواردی که می‌توانم حرفی را که در جایگاه معاون رییس‌جمهور باید به مخاطبان منتقل کنم، این کار را باید انجام بدهم.
معصومه ابتکار تصریح کرد: معاون رئیس جمهور می‌تواند در مورد صلح و توافق هسته‌ای که می‌تواند تضمین کننده صلح در منطقه باشد٬ حرف برای گفتن داشته باشد. برخی بنده را مورد هجمه قرار دادند و انتقاد کردند که چرا با بی‌بی‌سی مصاحبه کردم؛ اولا باید بگویم من درخواست مصاحبه از آنها نداشتم و آنها درخواست داشتند؛ دوم اینکه در مواردی که من فکر کنم می‌توانم حرفی که در جایگاه معاون رییس‌جمهور باید به مخاطبان منتقل کنم٬ این کار را باید انجام بدهم.
وی ادامه داد: اینکه جنگ و خشونت علاوه بر تلفات انسانی به طبیعت منطقه به شدت لطمه می‌زند٬ می‌تواند دلیلی برای این اظهار نظر من باشد.
رییس سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه افزود: عده‌ای معتقدند منشا برخی آسیب‌ها در منطقه دارای ریشه زیست محیطی است و مباحث جمعیتی که گفته می‌شود در سوریه اتفاق افتاده است بنابر برخی تحلیل‌ها می‌تواند ریشه جریان‌ها و درگیری‌های سوریه باشد.
ابتکار خاطرنشان کرد: مهاجرت‌های انسانی وسیع ناشی از خشکسالی و سوء‌مدیریت‌ها می‌تواند در بحران‌های یادشده تاثیر گذار باشد٬ بنابراین موضوعات کاملا با یکدیگر پیوند دارند و این ساده‌اندیشی است که فکر کنیم حوزه‌هایی از هم جدا هستند. ملاقات آقای فابیوس در سفرشان به ایران با من به‌خاطر همین مسائل و تغییرات آب و هوایی بود. فابیوس رییس اجلاس جهانی تغییرات آب و هوایی است. باید بدانیم مسائل سیاسی و محیط زیستی کاملا بهم وابسته هستند.
شایان ذکر است تقاضای مصاحبه بی بی سی جهانی برای دفتر معصومه ابتکار با تایید و مجوز اداره رسانه های خارجی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارسال شده و منع قانونی مورد ادعای منتقدان در مورد بی بی سی فارسی بوده است. در این مصاحبه به خوبی از مواضع جمهوری اسلامی ایران در سطح منطقه و جهان به رغم سئوالات چالشی خبرنگار در مقابل بیش از 250 میلیون بیننده این شبکه جهانی دفاع شده است.
به منظور قضاوت افکار عمومی متن ترجمه کامل این مصاحبه که توسط خبرگزاری صدا و سیمای جمهوری اسلامی برگردان شده، در لینک زیر می آید. منتقدان بخوانند و منصفانه قضاوت کنند.
http://dolat.ir/NSite/FullStory/News/?Serv=9&Id=266295

No comments:

Post a Comment