Monday, May 5, 2014

امضای سند همکاری دولت ژاپن برای احیای دریاچه ارومیهامروز بعد از ظهر با حضور گری لوییس نماینده ارشد سازمان ملل متحد در ایران و آکیرا چیبا کاردار سفارت ژاپن سند همکاری دولت ژاپن برای احیای دریاچه ارومیه در طبقه دهم سازمان حفاظت محیط زیست امضا شد. اقدامی که امید است نتایج مثبتی برای نجات دریاچه ارومیه در بر داشته باشد. مشروح این مراسم را که روابط عمومی سازمان تهیه کرده است در زیر می آورم
***
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه امسال 700 میلیارد ریال اعتبار برای احیای تالاب‌ها و همچنین مقابله با ریزگردها تخصیص یافته است، گفت: انتقال آب برای احیای دریاچه ارومیه آخرین گزینه است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست (پام )، معصومه ابتکار امروز در مراسم رونمایی گزارش نهایی میزگرد تخصصی بین‌المللی حفاظت از تالاب‌های ایران و همچنین امضای سند همکاری دولت ژاپن در احیای دریاچه ارومیه که با حضور گری لوئیس نماینده ارشد سازمان ملل متحد در ایران و آکیرا چیبا کاردار سفارت ژاپن، همچنین معاونین و مدیران سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد، با اشاره به همکاری‌های خوب گذشته در زمینه محیط زیست میان سازمان ملل متحد و ایران، اظهار داشت: اراده دولت یازدهم از ابتدا بر این بوده که توجه ویژه‌ای به حل معضلات محیط زیست داشته باشد.
ابتکار با بیان اینکه کارگروه نجات دریاچه ارومیه از روزهای اولیه دولت یازدهم تشکیل شد، افزود: اخیرا این کارگروه نشستی را برگزار کرد که با گزارش خوبی درباره احیای دریاچه ارومیه همراه بود.
وی ادامه داد: البته در برخی از ابعاد برنامه‌ها وارد فاز عملیاتی شده‌ایم و گام‌های اجرایی هم اکنون در حال پیگیری است.
وی متذکر شد:‌ لازمه پیشبرد برنامه‌ها اراده و توجه جدی دولت و تغییر رویکردها است، به طوری که در این خصوص نیازمند انقلاب در مدیریت منابع آب و مصارف کشاورزی،‌صنعتی و شهری هستیم و البته آنچه در این میان از اهمیت برخوردار است آگاهی و مشارکت مردم بوده است.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست همچنین به شرایط مناسب تالاب هامون در سال جاری اشاره کرد و گفت: خوشبختانه به سبب اقدامات اجرایی که صورت گرفته و همکاری‌های وزارت نیرو و سایر وزارتخانه‌ها برای رفع موانع آبراه‌ها و نیز بارندگی‌ خوب، هم اکنون تالاب هامون در شرایط مناسبی نسبت به گذشته به سر می‌برد.
ابتکار ادامه داد: مدیریت منابع آب در سطح منطقه سیستان از ارزش و اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده چرا که معیشت مردم به این تالاب وابسته است و همچنین مهار ریزگردها و طوفان‌های شن نیازمند احیای تالاب هامون است.
معاون رئیس‌جمهور با تاکید بر ادامه همکاری‌ها میان ایران و افغانستان برای احیای تالاب هامون متذکر شد: تالاب هامون یک تالاب بین‌المللی بوده و از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
ابتکار همچنین با اشاره به همکاری‌هایی که پیش از این ایران با جایکا در زمینه احیای تالاب انزلی برقرار شده  بود، ادامه داد: ‌هم اکنون فاز سوم این همکاری‌ها آغاز شده است و استمرار آن ااز اهمیت ویژه‌ای برخوردار است،  چرا که تالاب انزلی یک تالاب حاشیه‌ای دریای خزر است.
ابتکار در ادامه با بیان اینکه احیای دریاچه ارومیه یک دستاورد جهانی خواهد بود، ادامه داد: بدون شک منابع کافی برای احیای تالاب‌ها پیش‌بینی می‌شود که البته در اینباره نیازمند همکاری‌های بین‌المللی خواهیم بود.
وی اضافه کرد: به منظور مدیریت منابع آب و توسعه پایدار کشاورزی 41 سایت جدید در حوزه آبخیز دریاچه ارومیه در قالب همکاری‌های محلی با سازمان محیط زیست همکاری و در مرحله اول 30 هزار هکتار مزارع و باغات در حوزه آبخیز دریاچه ارومیه در این طرح مشارکت می‌کنند.
ابتکار متذکر شد: باید توجه داشت که با روش‌های سنتی و قدیمی کشاورزی نمی‌توان جوابگوی نیازهای جدید کشور و انتظارات آن بود. بر همین اساس تغییر رویکرد یک اصل است.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه در سال جاری 700 میلیارد ریال اعتبار از سوی سازمان محیط زیست برای احیای تالاب‌ها و مقابله با ریزگرد تخصیص یافته است، گفت: البته در این باره اقداماتی از جمله توقف سدسازی در حوزه آبخیز دریاچه ارومیه صورت گرفته که در ادامه راه نیازمند استفاده از تجربیات و مشارکت‌های بین‌المللی هستیم.
معاون رئیس‌جمهور با اشاره به همکاری‌های خوبی که میان وزارت نیرو، وزارت جهاد کشاورزی و سازمان محیط زیست، وزارت کشور و استانداران برای احیای دریاچه ارومیه صورت گرفته، گفت: انتقال آب برای احیای این دریاچه به عنوان آخرین گزینه مطرح می‌شود.

1 comment:

  1. دست تمام کسانی را که در این زمینه فعالیت دارند میبوسم
    به امید خدا دریاچه ارومیه احیا خواهد شد

    ReplyDelete