Saturday, September 14, 2013

دریاچه ارومیه در دومین روز کاری؛ تصاویری هراس آور

دومین روز کاری را در ارومیه برای شرکت در کارگروه نجات دریاچه ارومیه گذراندم.
اگر چه سازمان حفاظت محیط زیست در دوره قبلی مسئولیتم نسبت به خشک شدن دریاچه هشدار داده و به رغم آنکه مطالعات گسترده زیست محیطی و طرح جامع پارک ملی از همان سال ها آماده عملیاتی شدن بود و موضوع را در کارگروه بین استانی نیز دنبال می کردم، ولی ظاهرا همه اینها تا چندی پیش متوقف و تعطیل شده بود.
در هر حال کاهش بارندگی و رشد تبخیر در سال های گذشته، برداشت بی رویه آب های زیرزمینی، کاهش تغذیه دریاچه ارومیه از آب های سطحی و عوامل اقلیمی از جمله دلایل اصلی کاهش حجم آب دریاچه ای بوده که نه تنها برای ایران بلکه برای زیست بوم جهان دارای اهمیت و توجه فراوان است. امیدوارم تشکیل کارگروه نجات پارک ملی دریاچه ارومیه در دولت تدبیر و امید به نتایج مثبتی برسد.
تصاویری را که می بینید در پرواز هلی کوپتری بر روی دریاچه ارومیه گرفتم.


متاسفانه نقطه ورود زرینه رود به دریاچه خشک شده یا به عبارت دیگر آبی در نقطه ورود به دریاچه باقی نمانده است.

بالادست اما باغاتی پرمحصول با الگوی آبیاری غرقابی را به صورت توسعه ای بی رویه شاهد هستیم. 

این هم تصویری دیگر:


7 comments:

 1. مطمئنم با درایت شما این مشکل به آرامی حل خواهد شد به امید موفقیت شما

  ReplyDelete
 2. سرکار خانم ابتکار

  بازگشت شما به کارزار مغلوبه شده زیست محیط ایران زمین، امیدها را در دل زنده ساخت تا با تدبیری تازه نقشه راهی برای خروج از بحران محیط زیست ایران فراهم و با همسو نمودن سایر بخشهای دولتی و مردمی، درنگی فراهم سازیم تا مرهمی بر زخم های کاری این پیکر رنجور طبیعت باشیم.

  این جانب ضمن تبریک به شما و آرزوی موفقیت و حمایت از فعالیت های زیست محیطی لزوم همسویی و هماهنگی بین وزارتخانه های نیرو، جهاد کشاورزی، کشور و سازمانهای مرتبط و فرمانداری های کشور را شاه کلید هر برنامه کوتاه مدت و میان مدت و بلند مدت در این مهم می دانم.

  امروز وضعیت آب یک مشکل ملی است که تنها وزارت نیرو را شامل نمی شود.

  امروز معضل کشاورزی و دام پروری و سیاست ورزی های اشتباه 50 سال گذشته مشکل در تفکر و مدیریت جهاد کشاورزی به تنهایی نیست.

  امروز الودگی هوا و ریزگردها، آلودگی آب و ... مشکل وزارت بهداشت نیست.

  تشکیل کارگروه های بحران آب و نیز بحران زیست محیط در فرمانداری ها و استانداری ها برای همسویی نیروها و نیز اجرای برنامه های سازمان مطبوع شما الزامیست.

  با آرزوی موفقیت برای شما توجه ویژه سازمان محیط زیست را نسبت به مشکلات منطقه آران و بیدگل و کاشان نیز خواستام.

  با تشکر

  عباس رسول زاده بیدگلی
  http://emanation.persianblog.ir/post/112/

  ReplyDelete
 3. بدون شک متهمان اصلی این پدیده شوم برداشت بی رویه از منابع آبی زیرزمینی در اثر توسعه غیراصولی و سنتی بخش کشاورزی و همچنین سدسازی و نادیده گرفتن حق آبه ارومیه بوده است ...

  ReplyDelete
 4. سرکار خان ابتکار گرامی
  متاسفانه دولت قبلی هر چه شما رشته کردید را پنبه کرد،و صدمات جبران ناپذیری به محیط زیست کشور وارد کرد،هدفشان فقط و فقط مبارزه با محیط زیست بود، خانم دکتربه داد محیط زیست استان تهران هم برسی اینجا فقط ویرانهای مانده است

  ReplyDelete
 5. مرتضی مولائی
  سلام
  ضمن تبریک و آرزوی موفقیت، امیدوارم با تدابیر و تلاش های شما حیات مجددا به دریاچه ارومیه بازگردد.
  فقط یک خواهش از خدمتتان دارم و آن این است که در هر جای کشور عزیزمان چنانچه طرحی انجام شود حتما مطالعات زیست محیطی توسط افراد، تیمها یا شرکت هایی انجام شود که دغدغه محیط زیست دارند نه فقط به دنبال منافع شخصی خود با انجام مطالعات هستند. بنده با توجه به گرایش مطالعاتی (اقتصاد منابع طبیعی) و در راستای انتخاب رساله دکتری خود (که بعدا از مطالعه بر روی دریاچه ارومیه تغییر یافت) مطالعات توجیه اقتصادی احداث پل بر روی دریاچه ارومیه را مطالعه کردم (13 جلد بود)؛ به نظر بنده مطالعه بسیار ضعیفی بود و اکثر کارکردهای دریاچه ارومیه در برآورد ارزش کل آن در نظر گرفته نشده بود. که نتیجه آن چیزی است که در عکس های بالا دیده می شود.

  ReplyDelete
 6. سلام بر شما و خدا قوت .خانم دکتر ابتکار عزیز چشم امید تمام محیط زیستیا به شماست.از خدای متعال برایتان آرزوی موفقیت و سرافرازی دارم.
  زنده و پاینده باد بانوی فعال محیط زیست ایران

  ReplyDelete
 7. ye moghei dar zamineye nirugahi va sad dar sotuhe balaye projei dar jalasat hozur dashtam jalasati dar sathe vezarat va shahed budam cheguneh eddei bekhatere magham va be dast gereftane ye porojeye bozorg ba ekipeshun va badesham malume ... natayeje motaleate zist mohiti va manabee abi ro ke chand sal ghabl az tasvibe poroje shoru mishod ro nadide migereftan hatta mokhalefatha ro az kanalai dor mizadan va belakhare kare khodeshun ro mikardan ina natijeye be kar giriye adamhaye sud ju va bisavad o kam tajrobast

  ReplyDelete