Sunday, April 7, 2013

دروغ سیزده با طعم تسخیر

ظاهرا امسال سوژه یکی از دروغ های سیزده من بوده ام. سایتی با محتوای طنز، روز 13 فروردین مطلب طنزی را منتشر کرد که البته بعضی ها باورشان شد. چند نفری که مطلب را دیده بودند با تردید قضیه را پیگیری کردند و اینگونه شد که من هم آن را دیدم... شما هم ببینید و بخوانید بد نیست. هم فال است و هم تماشا ...


آی‌طنزنیوز | ۱۳ فروردین ۱۳۹۲
عباس عبدی، یکی از طراحان حمله به سفارت آمریکا در سال 1358 سرانجام پس از نزدیک به 32 سال از آن حرکت عذرخواهی کرد و پرده از بعضی عوامل پشت پرده آن برداشت.
به گزارش آسوشیتد نیوز عباس عبدی روز دوشنبه در گفتگو با خبرگزاری ایتارتاس گفت از جمله به سفارت آمریکا در سال 1979 پشیمان است و برای طراحی آن حرکت که منجر به سقوط دولت موقت و تحریم های اقتصادی سنگین علیه ایران شد از ملت ایران پوزش می خواهد.
عباس عبدی که در آن زمان به همراه گروهی از دانشجویان موسوم به «خط امام» دست به این عمل زده بود در پاسخ به خبرنگار ایتارتاس گفت: واقعیت آن است که آقای موسوی خوئینی ها از یک بگو مگو در شورای انقلاب با آقای دکتر یزدی از ایشان دلخور بود و با من و خانم ابتکار و آقای بیطرف مشورت کرد که چطور می شود آنها (نهضت آزادی و لیبرال ها) را سر جایشان نشاند. گزینه های متفاوتی از حمله خیابانی به آقای یزدی تا آتش زدن یکی از دفاتر نهضت آزادی را ما به ایشان پیشنهاد کردیم که اتفاقا حمله به سفارت آمریکا هم یکی از آنها بود. این پیشنهاد توسط خانم ابتکار مطرح شد که در آن زمان به کلاس های زبان انگلیسی موسسه «ایران و آمریکا» می رفت که در محل سفارت برگزار می شد و در نتیجه به ژئوپلتیک محل، معلم های آمریکایی و فایل های نمرات کاملا آشنایی داشت. آقای خوئینی‌ها حمله به سفارت را پسندیدند و قرار شد ما به آنجا حمله کنیم و تا پایان امتحانات میان‌ترم در آنجا بمانیم.
عبدی خاطرنشان کرده است که اگر حمایت‌های بعدی آقای خوئینی‌ها و امام خمینی از این حرکت نمی‌بود نهایتا این گروگان‌گیری چهار روز طول می‌کشید و با موجه شدن غیبت از امتحانات خاتمه می‌یافت.
وی همچنین معصومه ابتکار را در طولانی شدن مدت گروگانگیری مقصر دانست و اظهار داشت: ایشان از اینکه به جای معصومه خانم، «خواهر مری» نامیده شود بسیار خوشحال بود و از اینکه می‌توانست در گفتگو با گروگان ها و رسانه‌های خارجی به تمرین زبان انگلیسی بپردازد نهایت استفاده را می‌کرد و به همین خاطر اصرار عجیبی داشت که گروگان‌ها آزاد نشوند. البته این حقیقتی بود که ما بعدا، وقتی ایشان در آزمون تافل نمره‌ عالی گرفت، فهمیدیم.
عباس عبدی به سایر دوستانش از جمله حبیب‌الله بیطرف، معصومه ابتکار و محسن میردامادی توصیه کرده است به جای لجاجت، صادقانه به اشتباه خود اعتراف کنند و از مردم ایران عذرخواهی کنند. مهندس عبدی همچنین در پاسخ به عکاس این خبرگزاری که از وی پرسیده است الان چه احساسی دارد گفته است ای کاش با جدیت بیشتری برای امتحانات میان‌ترم درس می‌خواند. این گفته‌ها در حالیست که تا پیش از این عباس عبدی با حفظ سمَتِ تئوری‌پردازی عدم خشونتی، همواره از حمله به سفارت آمریکا دفاع می‌کرد.

***
این هم دروغ سیزده با طعم تسخیر. البته کسانی که دوست دارند خارج از طنز، واقعیت های آن روزها را بدانند می توانند به کتاب «تسخیر» از انتشارات روزنامه اطلاعات مراجعه کنند.

1 comment:

  1. ولی حالا گذشته از شوخی به نظر من تسخیر سفارت یک کشور به آن شکل فجیع و در نهایت انتقام آمریکا از ملت ایران کارنامه شما رابا وجود تمام احترامی که برایتان قائل هستم خیلی سیاه کرده. یقینا جوانی و جو انقلاب و شعارهای آن دوره تاثیر عمیقی بر شما داشته اند اما امروز که دیگر شما حقایق را تمام و کمال دریافته اید شاید بهتر باشد بابت تسخیر سفارت از هر دو ملت ایران و آمریکا عذرخواهی کنید. امیدوارم پی به اشتباه بودن آن اقدام برده باشید البته.

    ReplyDelete