Friday, January 30, 2015

پل های پشت سر خراب شده اند

 کلیه خطوط خودرو کشور باید تاییدیه نوع TA و انطباق تولید COP را به طور ادواری از سازمان حفاظت محیط زیست دریافت کنند. در دوره ای این بهانه بود که چون بنزین استاندارد نیست نمی توان استاندارد یورو 4 را در خودروها اجرا کرد. با روی کار آمدن دولت یازدهم اعلام کردیم که دوران مماشات به پایان رسیده و براساس مصوبه اردیبهشت 93 دولت برای کاهش آلودگی هوای کلان شهرها، استاندارد سوخت توسط وزارت نفت و استاندارد خودروها با نظارت وزارت صنعت باید اجرا شود. برای این اقدامات برنامه زمان بندی هم تعیین شد. از اوایل امسال با حذف بنزین های آلوده وعرضه بنزین یورو 4، قدم اول برداشته شد و از اول مهرماه هم خودروها مکلف شدند استاندارد یورو 4 دریافت کنند. 

اینها البته قدم های اول است و راهی طولانی در پیش داریم. مراحل اجرای مصوبه که در تصویر با رنگ سبز مشخص شده کاملا به اجرا در آمده و بقیه مراحل در حال اجراست. هر ماه کار گروه ملی کاهش آلودگی هوا به عنوان ساز و کار مدیریت منسجم و راهبردی این برنامه، جلسه دارد و هر کلان شهر هم برای خودش جلسات استانی برگزار می کند تا مصوبه رصد و احیانا عیب یابی شود و به تدریج شاهد بهبود شاخص های هوا باشیم. خوشبختانه تاکنون کاهشی جدی و مشهود در بحث بنزن و گوگرد در هوا رخ داده که از دستاوردهای بزرگ این تلاش ملی به حساب می آید. 

همچنین در همایش روز هوای پاک در محل سازمان حفاظت محیط زیست که به ارایه گزارش اقدامات انجام شده براساس مصوبه اردیبهشت 93 هیات وزیران برای مقابله دستگاههای مختلف با آلودگی هوا پرداخت، تشریح شد که وزارت نیرو نیز مانند وزارتخانه‌های نفت و صنعت همکاری‌های خوبی در این امر داشته است. جناب چیت‌چیان وزیر محترم نیرو در این همایش به نکات مهمی اشاره کرد. از جمله اینکه مصرف مازوت در نیروگاه‌های کشور در سال 93 نسبت به سال قبل 33 درصد کاهش داشته است. همین طور مصرف گازوئیل از 9/3 میلیارد لیتر در سال گذشته به 7/4 میلیارد لیتر در سال جاری رسیده که کاهشی 20 درصدی را نشان می‌دهد. همچنین از اول فروردین سال جاری تا پایان 28 دی میزان مصرف گاز در کشور 33درصد افزایش داشته که این تغییرات در مصرف سوخت نیروگاه‌ها برداشتن قدم هایی برای کاهش آلودگی هوا بوده است. در واقع استفاده از سوخت مایع یعنی مازوت و گازوییل یکی از عوامل آلودگی هوا به شمار می‌رود که درسال 82 فقط 17درصد سوخت نیروگاه‌ها را تشکیل می‌داده ولی تاسال 92 به 44درصد افزایش یافته بود. امیدوارم فرصتی شود تا پاورپوینت ارایه شده توسط وزیر نیرو را برایتان منتشر کنم.

به  همه همکاران در بخش های مختلف دولت و بخش غیردولتی، خدا قوت می گویم. فشارها و تهمت های زیادی به سازمان زده شد که عقب نشینی کند، ولی به لطف خدا و حمایت مردم و همکاری آنها پیش می رویم. پل های پشت سر خراب شده اند و راهی جز پیشرفت نداریم ...

No comments:

Post a Comment