Friday, January 30, 2015

شمال کشور و تلاش برای حل مشکلات

ِبرای دوستانی که در مورد شمال کشور، وضعیت جنگل ها و پسماند سوالاتی دارند گزارش سفر معاون سازمان و برخی از اقدامات در دست اجرا و پیگیری را می آورم:

سازمان حفاظت محیط زیست پیگیر توقف دفن زباله در جنگل های شمال کشور
ارایه تسهیلات ریالی ١۵ درصد و ارزی ۶ درصد به متقاضیان پروژه های زیست محیطی
معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: متقاضیان پروژه های زیست محیطی تسهیلات ریالی ١۵ درصد و ارزی ۶ درصد از صندوق توسعه ملی می گیرند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست (پام)، سعید متصدی در حاشیه بازدید از مرکز دفن زباله سراوان و مرکز تولید کود کمپوست رشت افزود: بر اساس توافق صورت گرفته با رییس صندوق توسعه ملی مقرر شد این تسهیلات در فاز اول به شهرداری ها برای توسعه پروژه های زیست محیطی اختصاص یابد.
وی افزود: اولویت نخست سازمان حفاظت محیط زیست حل اساسی مشکل پسماند و پساب در استان های شمالی است که در این راستا در تلاشیم با تکنولوژی های روز دنیا این مغضلات را برطرف کنیم.
معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست در گفتگو با خبرنگار سایت خبری محیط زیست ایران، با اشاره به این که استفاده از نیروگاه های زباله سوز و تبدیل زباله به کود کمپوست دو موضوع اول در زمینه ساماندهی پسماندهاست تصریح کرد: اصلا موافق دفن بهداشتی و سوزاندن غیراصولی پسماندها نیستیم چرا که این گونه اقدامات علاوه بر ایجاد مشکلات عدیده زیست محیطی موجب تخریب مناظر در استان های شمالی می شود.
وی زباله را سرمایه ای ملی برای کشور عنوان کرد و گفت: در عین حال بر اساس تبصره یک ماده ٣٨ قانون ارزش افزوده، یک درصد فروش سالانه واحدهای آلاینده به عنوان عوارض اخذ و در اختیار شهرداری ها برای توسعه پروژه های زیست محیطی قرار می گیرد.

تالاب انزلی و مدیریت پسماند؛ ضرورت های گیلان 
همچنین هفته گذشته در جمع همراهان معاون اول رییس جمهور به گیلان سفر کردم و از تالاب انزلی بازدیدی داشتیم. امسال مبلغ ۱۰ میلیارد تومان برای احیای تالاب انزلی اختصاص یافته است. متاسفانه بسیاری از دستگاه‌های دولتی در وضعیت نابسامان تالاب انزلی سهیم هستند و اکنون فرسایش خاک و ورود فاضلاب‌های صنعتی و پسماندها از عمده‌ترین معضلاتی است که این تالاب بین‌المللی را تهدید می‌کند. پس از تكميل مطالعات و با همكاري مركز همكاري های بين المللي ژاپن، برنامه اقدام براي نجات انزلي با شش محور هم اکنون در دست اجراست.
در مورد وضعیت ناگوار پسماندها هم باید بگویم که براساس قانون مدیریت پسماند که در سال 1383 به پیشنهاد دولت به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و آیین‌نامه اجرایی آن، تکلیف پسماندهای خانگی به‌عهده شورای شهر و شهرداری‌هاست و این دو نهاد برای جمع‌آوری پسماندهای خانگی از مساعدت دولت برخوردارند. درعین حال البته اجرای طرح‌های بازیافت مهم است و در این زمینه نقش مردم در تفکیک زباله‌ها از مبدا اهمیت دارد. در شوراي اداري گيلان به اراده دولت براي ارائه تسهيلات و جلب مشاركت مردم در طرح هايي مانند توليد انرژي از زباله اشاره شد. 
همچنین در کمیسیون کلانشهرها، آیین‌نامه ای جديد مربوط به پسماند تصویب و به دولت ارائه شده است. شهرداری‌ها تا پایان سال باید برنامه های مدیریت پسماند خود را به سازمان حفاظت محیط‌ زیست ارائه دهند.

No comments:

Post a Comment