Tuesday, August 16, 2011

به آینده خوش بینم


ابتكار:شروط خاتمی لازمه حضور اصلاح طلبان در انتخابات است
برای تغییر دادن دنیا نیازی نیست از مدیریت جهانی حرف بزنیم، باید ببینیم خودمان چه كرده‌ایم و چقدر به حرف‌هایی كه زده‌ایم عمل كرده‌ایم. این گناه بزرگی است كه شعار بدهیم، اما عمل نكنیم.
ایسنا نوشت : معصومه ابتكار فعال سیاسی اصلاح‌طلب كه عضویت در شورای شهر را برای حضور حداقلی اصلاح‌طلبان در عرصه اجرایی كشور غنیمت شمرده است، در گفت‌وگویی از مواضع جناح سیاسی متبوعش در انتخابات مجلس پیش رو، ضرورت تحقق شروط برای شركت در انتخابات، جایگاه اخلاق در اندیشه سیاسی امام(ره)، ضرورت مشاركت در مدیریت سیاسی كشور بعد از مشاركت در انتخابات، پایگاه اجتماعی اصلاح‌طلبان سخن گفت و بر این نكته تاكید كرد ‌كه به آینده خوش‌بین است. 

 
به گزارش آینده اهم اظهارات وی را در ادامه بخوانید: 
  · رقابت‌های سیاسی باید براساس اخلاق شكل گیرد. احكام، بخشی از شریعت را شامل می‌شود، اما روح شریعت در واقع صداقت، دروغ نگفتن، وفای به عهد و امانتداری است. روح دینداری این‌ها هستند و اگر این موارد رعایت نشود، هر قدر هم احكام را رعایت كنیم، جز به ظواهر نپرداخته‌ایم. البته این مسئله تنها به یك جریان مربوط نمی‌شود، بلكه از آزمون‌های بزرگ سیاست‌ورزی در جمهوری اسلامی بوده و هست.
  ·   امام (ره) نیز پیش‌بینی می‌كردند كه استقرار نظام جمهوری اسلامی از انقلاب دشوارتر است . همیشه این‌طور بوده كه تحقق آرمان‌ها به شكل واقعی از مرحله ابتدایی آن‌ها سخت‌تر بوده است؛ چراكه منافع و جاذبه‌های دنیایی به میان می‌آید و افراد در امتحانات سختی قرار می‌گیرند.
  ·  امتحانات سختی را پشت سر گذاشته‌ایم كه گاهی نمره خوبی هم كسب نكرده‌ایم و امتحانات سخت‌تری نیز پیش رو داریم، ولی این به معنای ناكارآمدی جمهوری اسلامی و عدم تحقق یك حكومت اسلامی شیعه و مردم‌سالار نیست.
  ·  باید اصلاحات عمیق و اساسی را ابتدا از خودمان شروع كنیم . برای تغییر دادن دنیا نیازی نیست از مدیریت جهانی حرف بزنیم، باید ببینیم خودمان چه كرده‌ایم و چقدر به حرف‌هایی كه زده‌ایم عمل كرده‌ایم. این گناه بزرگی است كه شعار بدهیم، اما عمل نكنیم.
  ·   بسیاری از موضوعاتی كه امروز از زبان خود اصولگرایان می‌شنویم، نقدهایی است كه اصلاح‌طلبان داشتند، اما برخی از آن‌ها به خاطر طرح همین مسائل گرفتار شدند. در حالی كه اصولگرایی اقتضا می‌كرد كه این‌ها هم اخلاق را به هر قیمتی فدا نكنند.
  ·   شروطی كه آقای خاتمی مطرح كردند، لازمه حضور اصلاح‌طلبان است.
  · سوال اساسی این است؛ اصلاح‌طلبان برای داغ كردن انتخابات خوب هستند، اما آیا بعد از مشاركت حداكثری، مدیریت حداكثری نیز وجود خواهد داشت یا نه، قدرت تنها در انحصار یك طیف باقی خواهد ماند؟ این سوالی است كه اصلاح‌طلبان پاسخی برای آن پیدا نكرده‌اند كه بتوانند در مورد انتخابات مجلس پیش رو یك تصمیم شفاف اتخاذ كنند.
  ·  عقبه اصلاح‌طلبان، قشر تحصیل كرده، جوان و تكنوكرات جامعه هستند و این عقبه شاید امروز قوی تر هم شده باشد و طیف میانی جامعه هم به این جریان تمایل پیدا كرده‌اند؛ چرا كه دیده‌اند اصلاح‌طلبان به هر قیمتی حاضر به دستیابی به قدرت نیستند.
  · در دوران اصلاحات، قوه قضاییه و نظام بازرسی كشور از اصولگرایان بود و سخت‌گیرانه دولت آقای خاتمی را نظارت می‌كرد و این اتفاقاً خیلی هم خوب بود. امام(ره) می‌گفتند كه طیف‌های سیاسی مختلف یكدیگر را كنترل می‌كنند و به اصطلاح با هم ساخت و پاخت نمی‌كنند و این حداقل سلامت كار را ارتقاء می‌دهد، ولی در جریانی یك ‌دست امكان این‌كه برخی مسائل به دلیل هم‌فكر بودن نادیده گرفته شود وجود دارد؛ چیزی كه ما در این دوره دیدیم. عدالت این است كه اگر جایی مشكلی دیدیم آن را نقد كنیم، چه از سوی هم‌فكران ما باشد و چه نباشد.
 ·   هیچ‌ یك از اصلاح‌طلبان اعتقاد ندارند در شرایطی كه تعداد قابل توجهی از فعالان و صاحب‌نظران اصلاح‌طلب در محدودیت كامل به سر می‌برند، به صحنه بیایند، این در درجه اول نقض اصول خودشان خواهد بود. فضا مساعد نیست و تفكر اصلاح‌طلبی هنوز پذیرفته شده نیست و عده‌ای هم‌چنان دنبال تهمت‌های عجیب و غریب علیه اصلاح‌طلبان هستند. چگونه می‌توان بی‌توجه به این موضوعات دردناك وارد عرصه شد.
 ·   اصلاح‌طلبان در انتخابات 88 یك گستردگی كم‌نظیر را داشتند .شكی نیست اصلاح‌طلبان این توانایی را دارند كه یك بسیج اجتماعی به وجود آورند و چندین بار نیز این كار را به خاطر انقلاب انجام داده‌اند، اما این نباید به این قیمت تمام شود كه مردم ا حساس كنند، اصلاح‌طلبان می‌خواهند آن‌ها را به بازی بگیرند.
 ·     وضعیت جریان اصولگرایی سبب تقویت روحیه اصلاح‌طلبان شده و البته نه به این معنا كه بخواهند از آن سوءاستفاده كنند.
 ·  در میان اصولگرایان هستند كسانی كه به حقیقت پایبندند و حاضر نیستند آخرت خود را به خاطر صندلی‌هایی كه زوال‌پذیرند خراب كنند، اما حضور این‌ها برای حضور اصلاح طلبان كفایت نمی‌كند و باید شرایط نیز فراهم شود كه كه در این صورت یقیناً اصلاح‌طلبان می‌آیند. شرایطی كه آقای خاتمی مطرح كردند بسیار برای ایشان هزینه داشت؛ چراكه برخی معتقدند اتفاق خاصی نخواهد افتاد، اما ایشان به آینده‌ای روشن اعتقاد دارند و بر این باورند كه در نهایت همه طیف‌های فكری با هم باید ایران را بسازند.
 ·    هیچ دولتی حق ندارد دوران قبل از خود را زیر سوال برد؛ چراكه جمهوری اسلامی یك روال منطقی كسب تجربه و مدیریت دارد. قرار بوده است هركس كه می‌آید براساس چشم‌انداز عمل كند و اصلاً‌ قابل تصور نیست كسی بیاید و بگوید من می‌خواهم همه چیز را تغییر دهم. اگر شخصیت‌ها و تاریخ انقلاب را كنار بگذاریم، چیزی از انقلاب نمی‌ماند. همه نقاط مثبت و منفی دارند، اما این نحوه نقد كردن كه كل 20 ساله قبل خود را زیر سوال ببرند، هیچ چیز از انقلاب باقی نمی‌گذارد، در این صورت آیا باز می‌توانند از انقلاب دفاع كنند؟
 ·    ما معتقدیم برآیند كل انقلاب علی‌رغم تمام مشكلات و ضعف‌ها رو به رشد و مثبت بوده است، ولی با تحلیل‌هایی كه برخی اصولگرایان مطرح كردند، بر‌ایند بردارها هم منفی می‌شود. البته اعتقاد داریم برآیند بردارها كماكان مثبت است، هرچند شیب این بردار برآیند و اندازه آن كم است، اما هم‌چنان به اصلاح امیدواریم و یقین داریم با اصلاحات می‌شود كار را به جلو برد.

No comments:

Post a Comment