Thursday, May 14, 2015

آیا گرد و غبار را می توان در کوتاه مدت از بین برد؟

متن کامل سخنانی که در همایش روز جهانی آسم در بیمارستان امام خمینی(ره) مطرح کردم را اینجا می آورم در پاسخ به آنانی که تلاش کردند از این صحبت ها بهره برداری هایی به نفع اغراض سیاسی خود کنند. با این توضیح که به مردم دروغ نمی گویم، اگر چه صحبت هایم مورد سوءاستفاده قرار گیرد. البته خوشحالم که این اصرار بر قلب حقایق باعث طرح مجدد آنها در افکار عمومی می شود. 

تاریخ: سه شنبه 15/2/1394 
بحران گرد و غبار در کوتاه مدت قابل حل نیست 

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: در کوتاه مدت می توان برنامه هایی برای کاهش میزان گرد و غبار در کشور انجام داد، اما باید برای حل این موضوع باید برنامه ریزی بلندمدت داشت. زیرا در کوتاه مدت نمی توان به نتایج خوبی در این زمینه دست یافت.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست (پام)، معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور صبح امروز در همایش روز جهانی آسم در بیمارستان امام خمینی(ره) با برشمردن برخی از تاثیرات آلودگی هوا بر سلامت انسان ها، گفت: نمی توان نسبت به مخاطرات آلودگی هوا که در حال حاضر سلامت 30 تا 35 میلیون ایرانی را تحت تاثیر قرار داده است، بی تفاوت بود.
معاون رئیس جمهور افزود: از همین رو سلسه اقدامات کوتاه، میان و بلند مدتی برای رفع مشکل آلودگی هوا در کشور در دولت یازدهم در حال انجام است که از جمله مهم ترین این اقدامات توقف توزیع بنزین آلوده در کشور با همکاری و تلاش وزارت نفت است.
ابتکار افزود: تغییرات اقلیم در غرب آسیا و شمال آفریقا، تاثیر و عوارض شدیدی داشته که به ویژه گرد و غبارها ناشی از این پدیده است که کشورهایی همچون عربستان، عراق، سوریه، اردن و به تاثیر از آن ها ایران را درگیر خود کرده است و به بحرانی منطقه ای تبدیل شده است.
معاون رئیس جمهور ادامه داد: در واقع گروهی از کشورهای غرب آسیا تحت تاثیر پدیده گرم شدن زمین، افزایش خشکی و دما و کاهش بارندگی با تجربه سختی به نام طوفان های گرد و غبار مواجه شده اند به گونه ای که ایران تا دهه پیش به جزء در زمان هایی خاص و در استان هایی خاص همچون سیستان و بلوچستان با چنین پدیده ای، در این سطح و وسعت که حتی تهران را نیز درگیر کند، مواجه نشده بود.
وی افزود: صندوق منطقه ای که برای تامین منابع مالی برنامه ریزی ها و پروژه های تدوین شده برای مدیریت بحران گرد و غبار پیش بینی شد اما به دلیل عدم همکاری کشورهای منطقه ایجاد آن ممکن نشد.
ابتکار گفت: ایران در خصوص مشکلات ناشی از آلودگی هوای ترافیکی و خودرو برنامه ریزی های خوبی را آغاز کرده است اما بحران آلودگی هوا ناشی از گرد و غبار بسیار وسیع است به گونه ای که بسیاری از روزها به رغم اینکه با آلودگی هوا ناشی از خودروها مواجه نیستیم با آلودگی هوا ناشی از گرد و غبار مواجه هستیم.
بحران گرد و غبار در کوتاه مدت قابل حل نیست
وی ادامه داد: در کوتاه مدت می توان برنامه هایی برای کاهش میزان گرد و غبار در کشور انجام داد اما باید برای حل این موضوع باید برنامه ریزی بلندمدت داشت زیرا در کوتاه مدت نمی توان به نتایج خوبی در این زمینه دست یافت.
معاون رئیس جمهور افزود: هیچ مسئولی نمی تواند بگوید موضوع گرد و غبار تا چند سال آینده و در کوتاه مدت حل می شود، بلکه در کوتاه مدت همه باید با آن کنار بیاییم و برای نتیجه گیری در بلند مدت فعالیت کنیم.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: البته بخشی از مشکل گرد و غبار در ایران ناشی از کانون های داخلی است که به دلیل مشکلات متعدد همچون تغییرات اقلیم و خشک شدن تالاب ها و کاهش بارندگی و کمبود منابع آبی است که البته برای مصرف بهینه آب در ایران نیاز به همراهی مردم و الگوسازی مناسب داریم.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با برشمردن خطرات ذرات معلق میکرومتر برای سلامتی انسان ها، اظهار کرد: ایران یکی از کشورهایی است که بالاترین میزان مواجه با پدیده آلودگی هوا ناشی از ذرات معلق در میکرومتر دارد.
وی اطلاع رسانی کافی و شفاف در خصوص آلودگی هوا و آلودگی های محیط زیست و تاثیر آن بر سلامت افراد به ویژه ابتلا به بیماری های تنفسی از جمله آسم را از جمله مهم ترین راه کارها در این خصوص برشمرد و گفت: بخشی از مشکل آلودگی هوا با مشارکت مردم قابل حل است و برای جذب مشارکت مردم باید به آن ها آگاهی داد.
ابتکار به برخی از آمارهای سازمان بهداشت جهانی اشاره کرد و گفت: بر اساس آخرین گزارش های این سازمان، 35 تا 40 درصد بیماری ها از مشکلات محیطی همچون آلودگی هوا و سموم شیمیایی ناشی می شود و این به معنای آن است که امکان ابتلا به بیماری ها در افرادی که تحت تاثیر عوامل شیمیایی هستند به واسطه تغییر سیستم ایمنی بدن آن ها بسیار زیاد است.
وی با بیان اینکه در سال 79 برنامه کاهش آلودگی هوای کلانشهرها در دستور کار قرار گرفت و در سال 80 به تصویب هیات دولت رسید، تصریح کرد: با اجرای این برنامه حذف سرب از بنزین و خروج پیکان از چرخه تولید که تاثیری مهم بر آلودگی هوا در آن زمان داشتند، رقم خورد.
معاون رئیس جمهور با ابراز تاسف از توقف این برنامه با تغییر دولت، اظهار کرد: خوشبختانه با روی کار آمدن دولت یازدهم مجددا اجرای برنامه های مقابله با آلودگی هوا در دستور کار قرار گرفت.
ابتکار شماره گذاری روزانه یک هزار و 500 خودرو در کشور و تعطیلی پی در پی مدارس به دلیل آلودگی هوا در سال 88 تا 92 را از نتایج توقف اجرای برنامه های کاهش آلودگی هوای کلانشهرها بر شمرد و گفت: خوشبختانه دولت یازدهم مصمم به کاهش آلودگی هوا در کشور است.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: بر همین اساس، از اوایل سال 93 بنزین های آلوده به طور کامل از چرخه سوخت توزیعی کشور خارج و بنزین استاندارد یورو 4 جایگزین آن شد.
ابتکار ادامه داد: اکنون بنزین یورو 4 در شهرهای تهران، اصفهان، اراک و کرج توزیع می شود اما فقط چهار پالایشگاه تولید این نوع بنزین را در سطح کشور داریم که امیدواریم با کاهش تحریم ها، بخشی از این مشکلات نیز حل شود.
معاون رئیس جمهور با بیان اینکه زمانی که مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست را پذیرفتم در استان مرکزی به خاطر آلودگی مدوام هوا،روزهای شنبه شش ماه متوالی، فعالان مدنی راهپیمایی می کردند، افزود: استفاده از مازوت برای سوخت نیروگاه ها یکی دیگر از مشکلات مهم در آلودگی هوا این استان بود زیرا برخی از نیروگاه های اطراف شهرهای بزرگ از این نوع سوخت استفاده می کردند که خوشبختانه با همکاری وزارتخانه های نفت و نیرو این موضوع نیز تا حد زیادی کاهش یافت و البته امیدوارم این رقم در سال جاری به صفر برسد.
وی با بیان اینکه سال گذشته 350 هزار خودروی فرسوده از رده خارج شد، ادامه داد: خودروهای کشور پس از خارج شدن پیکان، با تاخیر هشت ساله استانداردهای یورو 4 را دریافت کردند.
ابتکار با بیان اینکه در شهر تهران بیشترین مشکل و پیچیدگی کار در زمینه آلودگی هوا را داریم، افزود: رفع این مشکل درمان قطعی ندارد اما اقدامات خوبی با حضور 16 دستگاه اجرایی متولی انجام شده بطوریکه در سال 93، 216 روز هوای سالم و 13 روز هوای پاک داشتیم.
معاون رئیس جمهور با بیان اینکه متاسفانه معاینه فنی خودرو فقط با پرداخت پول و بدون انجام معاینه انجام می شود، افزود: باید برای استفاده از حمل و نقل عمومی و توسعه این الگو در شهرهای بزرگ فرهنگسازی شود تا شاهد بهبود کیفیت هوا در کشور به ویژه در کلان شهرها و تهران باشیم.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: شرایط آلودگی هوای تهران رو به بهبود است، بطوریکه سال گذشته 44 روز هوای تهران نسبت به سال های قبل سالم تر بوده است.
معاون رئیس جمهور گفت: با روی کار آمدن دولت یازدهم از سال 92 تاکنون، برنامه کاهش آلودگی هوا بازنگری شده و امیدواریم این برنامه ها و اقدامات سازمان در سال 94 نیز با همت بیشتری استمرار داشته باشد.
http://www.doe.ir/Portal/home/?news/196210/196225/449060/بحران گرد و غبار در کوتاه مدت قابل حل نیست

No comments:

Post a Comment