Friday, November 1, 2013

درخواست ابتکار از روسیه برای آزادی هرچه سریعتر فعالان صلح‌سبز

در پی صدور حکم بازداشت تعدادی از فعالان صلح‌سبز که در اعتراض به حفاری‌های نفتی روسیه در قطب شمال دست به اعتراض زده بودند دکتر معصومه ابتکار خواستار آزادی هرچه سریعتر آنها شد.


دکتر معصومه ابتکار، قهرمان زمین سازمان ملل در گفت‌وگو با خبرنگار سایت خبری محیط زیست ایران (IENA)، با اشاره به اقدام دادگاهی در روسیه در محکومیت و بازداشت 30 تن از فعالان صلح سبز در روسیه اظهار داشت: چنانچه این فعالیت مستقیما در ارتباط با منع اکتشاف منابع جدید هیدروکربنی در قطب شمال و برای مقابله با پدیده گرمایش جهانی باشد، اقدامی از سر دلسوزی و نگرانی است.
وی افزود: انتظار دارم دولت روسیه با درنظر گرفتن این واقعیت دستور آزادی هرچه سریعتر بازداشت‌شدگان را صادر کند.
ابتکار با تاکید بر این که نباید در هیچ کجای دنیا دولت‌ها در مقابل نهادهای مدنی و فعالان محیط زیست که نگران آینده کره زمین هستند بایستند و برخوردهای سلبی و خشن داشته باشند، تاکید کرد: بنده به عنوان قهرمان زمین از دولت روسیه می‌خواهم ضمن بررسی ابعاد موضوع نسبت به رفع این محدودیت‌ها برای فعالان صلح سبز اقدام شود.
28 عضو فعال «صلح سبز» به همراه دو روزنامه نگار آزاد به دلیل ورود کشتی آنها به منطقه حفاری نفتی متعلق به کمپانی گاز پروم، توسط مقامات روسیه دستگیر و بیش از یک ماه است که در شهر بندری «مورمانسک» واقع در شمال روسیه بازداشت هستند.
آنها قصد داشتند از سکوی نفتی کمپانی گاز پروم بالا بروند و مانع از فعالیت کارکنان این کمپانی شوند اما با اتهام دزدی دریایی دستگیر شدند. اعضای این گروه در صورت اثبات این جرم به هفت سال حبس محکوم خواهند شد.

No comments:

Post a Comment