Friday, January 21, 2011

دشمنی از جنس برادر

یکی از موضوعات مورد بحث و مناقشه، به خصوص در دوران اخیر، نحوه رفتار سیاستمداران با مخالفین و منتقدان خود است. این موضوع  از معیارها و ملاک های مهم در سنجش میزان مردمسالاری و حکمرانی خوب محسوب می شود. شیوه برخورد سیاستمداران با مخالفین خود همچنین ملاکی برای تعیین نوع قدرت و خصوصیات قدرتمندان است. در واقع این موضوع بسیار مورد توجه است که رفتار صاحب منصبان با مخالفین و منتقدین خود چگونه بوده و آیا آنها توانسته اند حد و حدود انسانی و اخلاقی را در این رابطه دو طرفه رعایت کنند؟ یا جلوه های قدرت و توهماتی که قدرت بر قدرتمداران تحمیل می کند، راه هر گونه نقد و زمینه هر اصلاحی را بسته است؟ 
با همین انگیزه و از این منظر، رفتار سیاست مداران بسیاری مورد بررسی قرار گرفته است که در میان ایشان، سیره امیرالمومنین علی (ع) براساس اسناد تاریخی از بهترین الگوها معرفی می شود. در این مورد حدیث جالبی از امام جعفر صادق (ع) است که می فرماید: ان علیاً (علیه السلام) لم یکن ینسب احدا من اهل حربه الی الشرک و لا الی النفاق، و لکنه کان یقول: هم اخواننا بغوا علینا ... (وسایل الشیعه، جزء 15، ص 83)


امام علی (ع) به هیچکس از کسانی که با او در جنگ بودند نسبت شرک و نفاق نداد بلکه می گفت: آنها برادرانمان هستند که بر علیه ما طغیان کردند.


توجه داشته باشیم حضرت امیر برای کسانی که علیه ایشان شمشیر کشیدند تعبیر برادر را به کار می برند و به آنان شرک و نفاق را نسبت نمی دهند، چه رسد به کسانی که فقط مخالف یا منتقد او هستند. به عبارت دیگر وقتی با کسانی که بر ایشان شمشیر کشیدند اینگونه با انصاف رفتار می کنند، رفتارشان با منتقدین چگونه بوده است؟
بر این اساس می توان سیره کسانی را که جایگاه و مسئولیتی نزد مردم دارند، سنجید و دریافت که رفتارشان به چه میزان با شیوه های شخصیتی که سرمشق آزادگان و عدالت طلبان است، همخوانی دارد.

1 comment:

 1. برادری از جنس دشمن:
  سیره اونها رو با میزان نقدپذیری شون بس;نجیم
  سیرت شماها رو هم از نحوه نقد کردنتون میسنجیم
  توصیه میکنم به س;ایت همپالگی عزیزتون یه سری بزنید:
  http://hosseinzaman.com/1389/10/22/یک-داستان-واقعی-و-بسیار-تلخ/
  امیدوارم چادر شما همرنگ چادر داوودی مهاجر نباشه

  ReplyDelete