Tuesday, April 20, 2010

سیب سرخ در ظرف سبز

31 فروردین 89

دوم اردیبهشت روز زمین پاک است. امروز در جلسه شورا فکر کردم با مثالی ارزش زمینی که بر روی آن زندگی و از آن ارتزاق می کنیم را  بیان کنم. موضوع خیلی ساده بود ولی با حاشیه هایی که هنگام بیان آن رخ داد به سوژه ای تبدیل شد که خبرگزاری ایلنا آن را به عنوان یک خبر نقل کرد. تیترش را هم زد:
سیب سرخ در ظرف های سبز، هدیه ابتکار برای روز زمین پاک
 به گزارش خبرنگار ایلنا در دویست و هفتاد و چهارمین جلسه علنی شورای شهر تهران ابتکار تسهیلاتی را به مناسبت روز زمین پاک دیده بود و قصد داشت تا برنامه‌ای را اجرا کند که در ابتدا با مخالفت چمران مواجه شد اما بالاخره توانست او را قانع کند. 
چمران رئیس شورای شهر تهران در ابتدا به ابتکار اجازه نمی‌داد که سیب‌های سرخی که برای روز زمین پاک تدارک دیده شده بود تقسیم شود و می‌خواست که در زمان خروج هر یک از اعضا این کار صورت گیرد. اما ابتکار رئیس کمیته محیط زیست به تنهایی از صحن جلسه خارج شد و یک عدد سیب قرمز را درون پیش‌دستی‌های سبز رنگ قرار داد و برای خودش روی میز گذاشت. در این زمان سایر اعضا با ابتکار در مورد سیب صحبت می‌کردند.
ابتکار به ایما و اشاره و بالاگرفتن سیب به چمران توضیح داد که قصد انجام چه کاری را دارد و با بلند شدن از روی صندلی خود برای رئیس شورای شهر نیز یک عدد سیب سرخ آورد.
اگرچه فضای جلسه از رسمیت خارج شده بود و تمام حواس ها برسیب های درون بشقاب های سبز متمرکز بود، اما پورزرندی معاون مالی و اداری شهرداری تهران همچنان گزارش خود را ارائه می‌داد و سخنرانی می‌کرد.
بالاخره با قانع شدن چمران، تمام سیب‌ها میان اعضای شورای‌شهر تهران پخش شد و ابتکار از تمام حاضران در جلسه خواست که سیب خود را نخورند تا توضیحاتی را ارایه دهد و به بیادی که قصد خوردن سیب را داشت هم تذکر داد. با این حال پورزندی که گویا طاقت نداشت شروع به خوردن سیب کرد و باعث خنده حضار شد.
ابتکار صحبتش را شروع کرد و گفت: از بهترین نعمات خداوند که شباهت زیادی به زمین دارد سیب است.
او از حاضرین در جلسه خواست تا سیب خود را به 4 قسمت مساوی تقسیم کنند و ادامه داد: سه قسمت از زمین مانند این سیب، دریاها، اقیانوس ها و تالاب‌هاست و یک‌چهارم آن از خاک تشکیل شده است. وی سپس یک چهارم باقی مانده را نصف کرده و گفت: نصف این یک‌چهارم هم از خاک غیرقابل زیست برای بشر تشکیل شده است
ابتکار به نیمه آن یک‌چهارم اشاره کرده و آن را نیز به چهار قسمت تقسیم کرد و ادامه داد: برش یک‌ شانزدهم این سیب در واقع خاک مورد استفاده بشر برای زندگی است.
وی سپس پوست آن یک شانزدهم را جدا و تاکید کرد: از همه کره زمین خاک قابل بهره‌برداری برای کشاورزی و دامداری و جنگل ها همین تکه است. یعنی بخش بسیار محدودی که ردپای اکولوژیک انسان نیز بر آن نقش می بندد
در این میان، چمران با قطع کردن صحبت‌های ابتکار به او گفت: شما که دارید دستورالعمل آشپزی می‌دهید!
رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران در این زمان مجددا به پوست یک‌شانزدهم سیب اشاره کرده و گفت: ‌این تکه همان خاک حاصلخیزی است که 7 میلیارد جمعیت زمین از آن تغدیه می کنند
به گزارش خبرنگار ایلنا، در اثنای گفته‌های ابتکار، مرتضی طلایی رئیس کمیسیون فرهنگ و اجتماعی شورای شهر در حال گاز زدن به سیب خود بود!
چمران هم گفت: آقای طلایی و بیادی خلاف مقررات سیب را میل کردند!
خبر را کم و بیش همانطور که ایلنا نقل کرده، آوردم و در مورد تیتر و عکس العمل همکاران و حتی بشقاب های سبز شورای شهر بی تقصیر بی تقصیرم!
 

No comments:

Post a Comment