Sunday, December 21, 2014

آشوراده واگذار نشده است

برای دوستانی که در این موارد سئوال کرده اند خلاصه توضیحاتم در برنامه اصل 50 را اینجا می آورم:

واگذاری منطقه «آشوراده» به هیچ‌وجه ممکن نیست

خبرگزاری تسنیم:رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص جزیره آشوراده گفت: تنها ۱۰ درصد آشوراده مربوط به گردشگری طبیعی است و واگذاری این منطقه به هیچ‌وجه ممکن نیست، چرا که جزو اراضی ملی است.
به گزارش خبرنگار محیط زیست خبرگزارش تسنیم، معصومه ابتکار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در برنامه اصل پنجاه در خصوص جنگل ابر اظهار داشت: ما در کشورمان مسائل زیادی مانند مسئله جاده جنگل ابر را پیش رو داریم که باید بگویم توسعه در خصوص جاده جنگل ابر ضرورت ندارد و نیازی به جاده نیست. در حقیقت در برخی مناطق نیاز به جاده نبوده و نباید در تمام نقاط کشور جاده وجود داشته باشد یا برای هر روستا جاده بین شهری احداث کنیم بنابراین بر اساس استانداردها باید این اتفاقات رخ دهد.
وی ادامه داد: در خصوص جنگل ابر آسیب‌های زیست محیطی جدی به دلیل عملیات عمرانی گذشته رخ داده و تهدید جدی در این زمینه وجود دارد که ما خواستار روند توقف اجرایی در خصوص جاده جنگل ابر شدیم و این موضوع را به نظر کارشناسی موکول کردیم و اکنون این امر متوقف است.
ابتکار اشاره کرد: متاسفانه جاده جنگل ابر بخشی از آن مربوط به گذشته بوده و ما میراثی که مربوط به گذشته بوده در اختیار دارد. رویکرد کلی دولت و سازمان حفاظت محیط زیست این است که جنگل ابر حفظ شود و همچنین مقامات استانی و وزارت راه معتقدند ضرورتی بر احداث جاده ابر نیست و ما نیز بر اساس وظایف خود اقدام خواهیم کرد.
معاون رئیس جمهور ادامه داد: فضای عمومی دولت به این سمت است که مردم و دانشگاهیان در تمامی مسائل ورود کرده و نقد کنند. گفتمان مردمی در دولت فعلی شکل گرفته و دولت از نقد استقبال می‌کند.
وی با اشاره به اینکه تشکل‌های در حفاظت از محیط زیست بسیار فعال هستند، گفت: به نفع کشور است که مردم در تمام مسائل ورود کرده و مشارکت داشته باشند و دیدگاه‌های خود را بیان کنند.
ابتکار ادامه داد: معاون سازمان حفاظت از محیط زیست اخیرا به خوزستان رفته و جلساتی با سازمان‌های مردم نهاد داشت و استقبال و حساسیت مردم را نسبت به رود کارون را از نزدیک دید. موضوع رود کارون مربوط به حق‌آبه کارون، آلودگی کارون و استان خوزستان و بالادست است که حساسیت و علاقه مردم خوزستان به کارون فوق‌العاده بوده و آنها از سازمان محیط زیست مطالبات بسیاری دارند.
رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست بیان کرد: رود کارون با مشارکت مردم با وجود تلاش‌هایی که دولت در حال انجام است احیا خواهد شد، اخیرا یک تصفیه خانه در اطراف کارون احداث شده است در خصوص رودخانه کارون در شبکه‌های اجتماعی انتقادهای زیادی وجود دارد که باید بگویم که حق مردم است خیلی جاها نقد کنند.
ابتکار در خصوص آشوارده بیان کرد: تنها 10 درصد آشوراده مربوط به گردشگری طبیعی است و واگذاری این منطقه به هیچ‌وجه ممکن نیست. در خصوص آشورا ده تفاهم‌نامه‌ای با سازمان میراث فرهنگی امضا شده است که چارچوب‌هایی در این خصوص تعریف کردیم که گردشگری طبیعی برای این منطقه مشخص شود ولی فعالیت‌های سنگین از جمله دخل و تصرف و تخریب به هیچ عنوان صورت نگیرد و سازمان محیط زیست هیچ‌گاه اجازه چنین اقدامی را نخواهد داد؛ در واقع ضوابط گردشگری طبیعی را پیاده کردیم که این امر بر اساس ضوابط صورت گیرد و الزامات رعایت شود.
وی با بیان اینکه هیچ‌گاه آشورا ده را واگذار نمی‌شود چرا که جزو اراضی ملی است، افزود: فقط پیش‌بینی شده است که زون گردشگری گسترده و متمرکز در این جزیره صورت گیرد و تنها 10 درصد این عرصه گردشگری طبیعی داشته باشند و مابقی دست‌نخورده خواهد ماند.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص تالاب میانکاله نیز گفت: مطالبات محلی در خصوص گردشگری طبیعی در این تالاب وجود دارد؛ بسیاری از تالاب‌های ما دچار بحران هستند بنابراین ما این امررا در خصوص تالاب میانکاله انجام دادیم وگرنه دوست داریم در راستای تالاب هامون نیز این اقدام صورت گیرد ولی سرمایه‌گذار وجود ندارد.

No comments:

Post a Comment