Friday, April 25, 2014

خلاصه خبرهای سفر به ژاپن

12 تا 15 فروردین
آغاز مذاکرات با ملاقات رییس آژانس همکاری های بین المللی ژاپن (جایکا)
رییس سازمان حفاظت محیط زیست که دیروز برای پیگیری همکاری های دو جانبه زیست محیطی بین ایران و ژاپن عازم آن کشور شده، امروز با اکهیکو تاناکا رییس آژانس همکاری های بین المللی ژاپن (جایکا) ملاقات و مذاکره کرد. این سفر به دعوت رسمی آقای ایشیهارا وزیر محیط زیست ژاپن صورت گرفته و معاون رییس جمهور کشورمان همچنین قرار است پیام دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری را به نخست وزیر ژاپن آقای شینزو آبه ارایه کند.
دکتر ابتکار در ملاقات با ریاست جایکا، ضمن بیان اینکه امروزه مسائل محیط زیست مرزی نمی شناسد و موضوع گرمایش جهانی از مصادیق اصلی عدم تحدید مسائل زیست محیطی به مرزهای جغرافیایی و سیاسی کشورهاست، بر تقویت همکاری های زیست محیطی میان دو کشور و بهره گیری از تجارب کشورهای موفقی چون ژاپن در زمینه حفاظت از محیط زیست تاکید کرد.
وی با اشاره به دیدار دکتر روحانی و نخست وزیر ژاپن در حاشیه اجلاس سازمان ملل متحد و تاکید بر تقویت همکاری های زیست محیطی فیمابین، به پیشینه فعالیت های جایکا در ایران مانند همکاری در تهیه و تدوین طرح جامع کاهش آلودگی هوای شهر تهران و پروژه مدیریت، تقویت و بهبود کیفیت هوا اشاره و تصریح کرد: امیدواریم امضای سند یادداشت تفاهم همکاری بین دو دولت ایران و ژاپن موجب تقویت و استمرار همکاری فیمابین و دستاوردهای اثرگذار و مطلوب شود.
اکهیکو تاناکا رییس جایکا نیز از تداوم همکاری های زیست محیطی میان دو کشور استقبال کرده و بر ضرورت تقویت آن تاکید کرد.
شایان ذکر است ﺩﻭﻟﺖ ﮊﺍﭘﻦ ﺑﻪ ﻣﻨﻈﻮﺭ ﺍﺭﺗﻘﺎﻱ ﻫﻤﻜﺎﺭﻱ ﻫﺎﻱ ﺑـﻴﻦ ﺍﻟﻤﻠﻠـﻲ ﺩﺭ ﺯﻣﻴﻨـﻪ ﺗﻮﺳـﻌﻪ ﺍﻗﺘـﺼﺎﺩﻱ ﻭ ﺍﺟﺘﻤـﺎﻋﻲﻛﺸﻮﺭﻫﺎﻱ ﺩﺭ ﺣﺎﻝ ﺗﻮﺳﻌﻪ، ﺩﺭ ﺍﻭﺕ ۱۹۷۴ ﺑﺮ ﺍﺳﺎﺱ ﻗﺎﻧﻮﻥ ﻫﻤﻜﺎﺭﻱ ﻫﺎﻱ ﺑﻴﻦ ﺍﻟﻤﻠﻠﻲ، ﻣﺒﺎﺩﺭﺕ ﺑﻪ ﺗﺄﺳﻴﺲ ﺁﮊﺍﻧﺲ ﻫﻤﻜﺎﺭﻱﻫﺎﻱ ﺑﻴﻦﺍﻟﻤﻠﻠﻲ ﮊﺍﭘﻦ (ﺟﺎﻳﻜﺎ- JICA) کرد. ﺟﺎﻳﻜﺎ ﻳﻜﻲ ﺍﺯ ﺍﺭﻛﺎﻥ ﺍﺟﺮﺍﻳـﻲ ODA (ﻛﻤـﻚ ﻫـﺎﻱ ﺭﺳﻤﻲ ﺗﻮﺳﻌﻪ ﺍﻱ ﮊﺍﭘﻦ) ﺍﺳﺖ ﻛﻪ ﻫﺪﻑ ﺍﺻﻠﻲ ﺁﻥ ﺍﻋﻄﺎﻱ ﻛﻤﻚ ﻫﺎﻱ ﻓﻨﻲ ﺑﻪ ﻛﺸﻮﺭﻫﺎﻱ ﺩﺭ ﺣﺎﻝ ﺗﻮﺳـﻌﻪ ﺑﺮﺍﺳﺎﺱ ﺗﻔﺎﻫﻤﺎﺕ ﺍﻧﺠﺎﻡ ﺷﺪﻩ ﺑﻴﻦ ﺩﻭﻟﺖ ﮊﺍﭘﻦ ﻭ سایر ﺩﻭﻟﺖﻫﺎست.
تقویت همکاری های دوجانبه ایران و ژاپن به ویژه با جایکا از برنامه های دولت یازدهم است به دنبال دیدار معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران با وزیر محیط زیست ژاپن در حاشیه نوزدهمین کنوانسیون بین‌المللی آب و هوا در ورشو پیگیری شده و در آذرماه گذشته سند نهایی تفاهم نامه اجرای فاز دوم پروژه مدیریت اکولوژیک تالاب انزلی به امضای مقامات ایرانی با جایکا رسید.
اینک در توکیو قرار است موضوعات مهمی مانند نحوه همکاری های دوجانبه برای نجات تالاب ها از جمله هامون و دریاچه ارومیه و نیز کاهش گرد و غبار در کشور نیز پیگیری شود.
***
معصومه ابتکار روز چهارشنبه همچنین در مقر اصلی آژانس همکاری های بین المللی ژاپن (جایکا) پس از ملاقات با رییس جایکا، در جمع روسا و نمایندگان شرکت های بزرگ تولیدی و سرمایه گذاری در حوزه محیط زیست حاضر و برای ایشان سخنرانی کرد. این موسسات و شرکت ها در زمینه های مختلف فناوری های پاک مانند خودروهای دوستدار محیط زیست فعال هستند.
معاون رئیس جمهور با اشاره به چالش های زیست محیطی در ایران، محدودیت منابع آب را مهم ترین چالش پیش رو در ایران دانست.
وی با تشریح وضعیت دریاچه ارومیه، تالاب هامون و مشکلات سایر تالاب های در معرض تهدید، موضوع آسیب پذیری ایران از حیث پدیده گرمایش جهانی و توسعه ناپایدار را مهم شمرد.
خانم ابتکار با طرح موضوع بهره وری انرژی، بحث امنیت انرژی، کاهش انتشار دی اکسید کربن، کاهش مصرف حامل های انرژی و بهره گیری از انرژی های تجدیدپذیر را در زمره سیاست های پیش رو اعلام کرد و در خصوص مشکل آلودگی هوا ضمن اشاره به سوابق همکاری با جایکا برای تدوین برنامه جامع کاهش آلودگی هوای کلانشهر تهران اظهار داشت: استفاده از سوخت های پاک، خودروهای هیبریدی، برقی در بخش خودروهای سواری و موتورسیکلت ها و حمل و نقل عمومی از راهبردهای محیط زیست ایران در رفع و کاهش آلودگی هوا ناشی از خودروهاست.
وی در ادامه به مبحث مدیریت پسماند پرداخته و روش های تقلیل، بازیافت و امحای پسماند را مطرح و خاطرنشان کرد که ما به همکاری با کشورهای مختلف جهان به ویژه ژاپن برای مدیریت مطلوب و بهینه پسماندها تمایل داریم.
***
رییس سازمان حفاظت محیط زیست ایران که به دعوت وزیر محیط زیست ژاپن در توکیو به سر می برد با نوبوترو ایشی هارا در محل وزارت محیط زیست آن کشور دیدار و گفت وگو کرده و خواستار گسترش همکاری های تهران و توکیو در بخش محیط زیست شدند.
ساعتی پس از این دیدار تفاهم نامه ای در زمینه همکاری های زیست محیطی میان دو کشور به امضاء رسید. براساس این تفاهم نامه که مفاد آن از چند ماه پیش میان دو کشور مورد بحث و بررسی قرار داشت، وزارت محیط زیست و آژانس همکاری های بین المللی ژاپن (جایکا) در زمینه کاهش آلودگی هوا، پیامدهای تغییرات آب و هوایی و حفاظت از تالاب ها با ایران همکاری می کنند.
***
معصومه ابتکار با حضور در باشگاه ملی مطبوعات توکیو طی کنفرانسی مطبوعاتی به سوالات خبرنگاران پاسخ داد. معاون رییس جمهور با اشاره به تلاش های صورت گرفته در دولت تدبیر و امید در عرصه اقتصادی از جمله مهار شتاب تورم تاکید کرد که فرصت های فراوان سرمایه گذاری در زمینه های زیست محیطی در ایران وجود دارد.
وی خواستار سرمایه گذاری ژاپنی ها در امور مرتبط با صرفه جویی در انرژی، فناوری های مرتبط با افزایش کیفیت آب و کاهش آلودگی هوا در ایران شد.
دکتر ابتکار سپس در مراسم عزاداری حضرت زهرا (س) که در سفارت جمهوری اسلامی ایران در توکیو برقرار بود، شرکت کرد. وی همچنین در این مراسم که در جمع پزشکان شرکت کننده در کنگره چشم پزشکی و کارکنان سفارت برگزار می شد به ایراد سخنرانی و پاسخگویی به سئوالات پرداخت.
***
دکتر معصومه ابتکار در دومین روز سفر خود به ژاپن طی ملاقاتی در کاخ نخست وزیری آن کشور، پیام کتبی دکتر حسن روحانی ریاست جمهوری اسلامی ایران را به شینزو آبه نخست وزیر ژاپن تقدیم کرد.
آقای آبه با اشاره به مذاکراتش با رییس جمهوری کشورمان در نیویورک یادآور شد که من و آقای روحانی تصمیم گرفتیم به ویژه در زمینه محیط زیست همکاری های موثری داشته باشیم.
شایان ذکر است در پیام دکتر روحانی خطاب به نخست وزیر ژاپن آمده که تلاش های جهانی برای حفاظت از محیط زیست خدمتی به جامعه بشری است که زیست رو به تعالی نسل های حاضر و آینده را تضمین می نماید. در این راستا ژاپن و ایران در قاره آسیا نقش آفرینان جدی در عرصه های توسعه پایدار، محیط زیست، انرژی، اقتصاد سبز و مقابله با پدیده گرمایش جهانی به شمار می روند.
***
معصومه ابتکار و هیات همراه روز پنج شنبه طی بازدیدی از پروژه های کنترل و پایش آلودگی هوا در نیروگاه حرارتی کاوازاکی بازدید کردند. این هیات همچنین از سیستم تصفیه فاضلاب خانگی شهر کاوازاکی بازدید کرده و با نحوه کار این دو مرکز آشنا شدند. 
در نیروگاه حرارتی کاوازاکی پروژه اجرایی مقابله با آلودگی هوا برای هیات تشریح شد. اقدامات این نیروگاه در جهت کاهش گازهای NOX و SOX و نیز گاز گلخانه ای دی اکسید کربن است. در این بازدید نحوه انتقال داده های پایش آنلاین و چگونگی نظارت بر پارامترهای شاخص آلودگی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.
در جریان بازدید از سیستم تصفیه فاضلاب شهری کاوازاکی نیز مدیران و کارشناسان این تصفیه خانه چگونگی عملکرد بخش های مختلف تصفیه خانه، فرآیند بازیابی آب، نحوه انتقال فاضلاب واحدهای صنعتی و بیمارستانی، گندزدایی، بو زدایی، بازمصرف پساب و روش های نوین در این زمینه را برای هیات ایرانی تشریح کردند. 
***
دکتر معصومه ابتکار در دیدار با آقای بونمی ایبوکی رییس مجلس ژاپن با اشاره به تفاهم نامه امضا شده میان دو کشور و حمایت نخست وزیر آن کشور از همکاری های زیست محیطی دو جانبه، خواهان همکاری مجلس ژاپن برای توسعه این همکاری ها شد تا بخش های دولتی و موسساتی مانند  جایکا با اطمینان خاطر به میدان بیایند.
آقای ایبوکی نیز ضمن تاکید به تاریخ همکاری بین ایران و ژاپن و اهمیت ارتقای این همکاری در زمینه محیط زیست به مشکلاتی که ژاپن در چهل سال قبل داشته اشاره کرد و گفت: مشکلات را با برنامه ریزی و هزینه کردن برای محیط زیست حل کردیم. ابتدا حتی سازمانی برای محیط زیست وجود نداشت، اما آن را تشکیل داده و سپس به وزارت تبدیل کردیم. اکنون نیز یکی از پیشرفته ترین کشورها در این زمینه هستیم.
***
معصومه ابتکار با حضور در دانشگاه سازمان ملل توکیو در جمع اساتید و دانشجویان این دانشگاه به ایراد سخنرانی و پاسخ به سئوالات حاضرین پرداخت.
وی با اشاره به اینکه حضورش فرصتی برای تبادل نظر و گفت و گو میان فرهنگ های گوناگون و دیدگاههای جهانی است، تاکید کرد که گفت و گو و مفاهمه در دنیای پر چالش، خشن و جنگ زده امروزه بیش از هر چیز مورد نیاز است.
ابتکار افزود: بشر در زمینه های علمی، پزشکی و علوم پایه مانند شیمی و فیزیک پیشرفت کرده، تکنولوژی را به سلطه خود در آورده و با استفاده از آن به رازهای ژنتیکی پی برده، سلول های بنیادی را به آنچه می خواهد تبدیل می کند و بر فضا غلبه یافته است، اما به رغم همه این پیشرفت ها در راه تحقق عدالت و صلح موفق نبوده است.
معاون رییس جمهور با اشاره به تلاش های فراوان سازمان ملل برای توقف روندهای خشونت آمیز تاکید کرد که متاسفانه این تلاش ها در بسیاری موارد با موفقیت روبرو نشده و امروز حتی نمی توان منکر وجود سازندگان بزرگ اسلحه در دنیای امروزی شد که در انتظار جنگ های بیشتری هستند.
وی همچنین با اشاره به اینکه از ایران، سرزمینی با فرهنگ، تمدن و تنوع زیستی غنی می آید، گفت: ملت ایران در مسیر صلح طلبی و تعامل با جهان حرکت می کند.
ابتکار افزود: البته ایران با مشکلات جدی محیط زیستی مواجه است و برای حل این مشکلات عزمی جدی دارد.
***
معصومه ابتکار همچنین با حضور در بنیاد صلح ساساکاوا در جمع مسئولین و اعضای این بنیاد با تاکید بر اهمیت صلح خاطر نشان کرد که صلح مقدمه هر گونه پیشرفت و تحول اجتماعی و اقتصادی است.
وی افزود: متاسفانه درگیری ها، تنش ها و خشونت در دنیا به نحوی رواج دارد که انسان امروز اذعان می کند با همه پیشرفت ها هنوز در زمینه صلح به دستاوردی جدی نرسیده و نتوانسته صلح را تحقق بخشد.
معاون رییس جمهور همچنین با اشاره به تحولات رخ داده در ایران و تلاش هایی که پس از 24 خرداد 92 در حل مشکلات صورت گرفته، گفت: بهبود مناسبات با جامعه جهانی و ارتقای شاخص های جهانی در کشورمد نظر بوده و امیدواریم همکاری های محیط زیستی نیز در این امر موثر باشد.
***
معصومه ابتکار طی نشستی با مقامات شورای تعاملات بین المللی ژاپن ضمن بیان اهمیت ارتقای شاخص های زیست محیطی و طرح این موضوع که در ارتقای شاخص ها هم انگیزه اقتصادی  و هم مسوولیت اجتماعی بسیار مهم و اثرگذار است، به زمینه ها و فرصت های موجود در ایران برای جلب همکاری شورای تعاملات بین المللی ژاپن در جهت سرمایه گذاری برای پروژه های محیط زیستی و کاهش آلودگی های زیست محیطی اشاره کرد.
 معاون رییس جمهور در این نشست با اشاره به توافق میان رییس جمهوری اسلامی ایران با نخست وزیر ژاپن مبنی بر  همکاری های زیست محیطی، اظهار داشت: این امر چتر حمایتی قوی را فراهم آورده و می تواند نگرانی ها و ملاحظات برای حضور و سرمایه گذاری های پاک را در ایران به حداقل ممکن برساند.
***
رییس سازمان حفاظت محیط زیست در ملاقات با تعدادی از روسا و نمایندگان شرکت های محیط زیستی ژاپن با اشاره به محورهای اولویت دار سرمایه گذاری و حضور بخش خصوصی در ایران بر ضرورت فعالیت در موضوعاتی چون انرژی های نو، خودروهای هیبریدی و برقی، فناوری های پاک، تجهیزات کنترل آلودگی هوا، آب و پایش های زیست محیطی و بهینه سازی مصرف انرژی تاکید کرد.

No comments:

Post a Comment