Monday, February 17, 2014

چند یادداشت فیس بوکی -2

یکشنبه شش بهمن 
عصر روز شنبه پنجم بهمن نشست بسیار خوبی در سازمان با حضور نمایندگان جامعه مدنی برگزار شد که البته سازمان فقط میزبان بود و همه زحمت های صورت گرفته برای برگزاری آن را هنرمندان عزیز برعهده داشتند. برای من آن جلسه بارقه امید و نفسی تازه در ادامه فعالیت ها به حساب می آید. باید به تلاش ها و مطالبات مطرح شده از بطن جامعه مدنی، هنرمندان، فرهیختگان و مردم احترام گذاشت و پاسخگوی آن بود. در آن مراسم اشاره هم کردم که خوشحالم به خاطر تحول به وجود آمده برای اینکه مردم بتوانند حرف خود را بزنند و انتقاداتشان را بدون ترس و استرس از عواقب آن بیان کنند. مسئولان هم وظیفه دارند شنونده و پاسخگو باشند.
سخنرانی ها عالی بود و متن تمامی آنها روی پورتال سازمان قرار گرفته است که دعوت می کنم در نشانی doe.ir ببینید.

 چهارشنبه 9 بهمن
 این قبیل اتفاقات حاصل تلاش دست جمعی بسیاری از دوستداران محیط زیست است و هرگز نمی تواند به صورت فردی تحقق یابد ... بر این نکته در سخنرانی ام هنگام دریافت جایزه بنیاد جهانی انرژی تاکید کردم؛ تلاش همکاران، سازمان های غیردولتی، دوستان خبرنگار و اصحاب رسانه، اساتید و همه و همه. 
http://www.energyglobe.info/news/details/category/24/id/1895/

جمعه 11 بهمن 
حوالی ظهر امروز 11 بهمن به بغداد رسیدیم؛ براساس دعوت رسمی وزیر محیط زیست عراق آقای سارگون و به همراه هیاتی شامل معاون و مدیران سازمان و مدیر ملی مقابله با گرد و غبار. این سفر به منظور پیگیری همکاری های دو جانبه در زمینه محیط زیست و برای عملیاتی کردن تفاهم نامه های منعقده در گذشته است. آقای کامران معاون وزیر محیط زیست عراق استقبال رسمی به عمل آورد و مذاکرات از همانجا آغاز شد. 

همکاری در زمینه های مختلف شامل کنوانسیون بازل که در خصوص مدیریت مواد زائد خطرناک است، کاهش آلودگی های آب و هوا و حفظ تنوع زیستی در این جلسه مورد اشاره قرار گرفت. بحث ریزگردها در این میان بسیار مهم است. در سال های قبل دو تفاهم نامه، یکی به صورت دو جانبه با عراق و دیگری به صورت پنج جانبه با کشورهای منطقه به امضاء رسیده که اینک باید برای اجرایی شدن آنها تلاش جدی کرد.
در مصاحبه ای که در فرودگاه انجام شد معاون وزیر محیط زیست عراق هم تاکید کرد که ایران و عراق مسایل زیست محیطی مشترکی دارند و به خصوص در مورد گرد و غباری که از طرف عراق به سوی ایران می رود می بایست تفاهم نامه موجود اجرایی شود.
در پرواز بر فراز بغداد، اگر چه نخلستان ها و اراضی تحت کشت در کنار پیچ و خم دجله تصویر زیبایی را رقم زده اند، اما فضای شدید امنیتی به دلیل گسترش حملات تروریستی گروههای تکفیری همه چیز را تحت الشعاع قرار داده است. دیروز این حملات به صورت انتحاری در نزدیکی چند وزارتخانه صورت گرفته است... دیدن منظره کاخ متروکه صدام از پنجره هواپیما که دریاچه ای مصنوعی آن را در میان گرفته هشدار می دهد عاقبت ظالمین هیچگاه ختم به خیر نخواهد شد... فعلا مشکل اینترنت داریم. به زودی عکس ها را هم می فرستم.
اخبار این سفر در پورتال سازمان به نشانی doe.ir منعکس می شود. 

No comments:

Post a Comment