Monday, February 17, 2014

نوعی گزارش کار


اتفاقی این مطلب را دیدم. زحمت کشیده اند مطلبی نوشته اند که خودش نوعی گزارش کار شده است. به همین دلیل آن را منعکس می کنم.

مجله مهر: شرایط محیط زیست کشور چندان خوب نیست. خشک شدن دریاچه ها و تالابها، شکار حیوانات در حال انقراض، قطع درختان در مناطق مختلف کشور و … این شرایط بحرانی را بیشتر نشان می دهد.

معصومه ابتکار که پس از 8 سال، دوباره بر مسند ریاست این سازمان نشسته است، می گوید که برای بهتر شدن این شرایط تلاش می کند و در میان این تلاش ها نامه نگاری های او برای افراد مختلف در زمینه محیط زیست، نکته ای است که در کارنامه کاری او بیشتر به چشم می خورد. او به تازگی برای وزیر نیرو نامه نوشته است تا به ساختن یک سد اعتراض کند.

سد «دالَکی» که باعث خشک شدن تالاب «هِله» شده، سوژه آخرین نامه ای است که معصومه ابتکار نوشته است و این بار برای چیت چیان، وزیر نیرو. دکتر احمدعلی کیخا معاون محیط طبیعی و تنوع زیستی سازمان محیط زیست خبر نوشتن این نامه را داده و گفت: «این تالاب طبیعت بسیار زیبایی دارد اما متاسفانه به دلیل ساختن سد بالا دستی، از جمله سد «رئیس علی دلواری» و سد «دالکی»، این تالاب در معرض تهدید است. در جریان بازدیدم از تالاب هله، مشخص شد که مسؤلان امر، گزارش عملکرد زیست محیطی را در رابطه با احداث این سد ارائه نکرده اند. به همین دلیل اقدام به توقف ساخت و ساز سد کردیم و شنبه گذشته نیز ابتکار طی نامه ای از وزیر نیرو درخواست کرد که حتما گزارش عملکرد زیست محیطی احداث این سد ارائه شود. در حال حاضر کار احداث سد، متوقف شده است و مدتی بعد در رابطه با این موضوع اظهارنظر می کنیم».

پیش از این هم ابتکار از وزارت نفت خواسته بود تولید بنزین در پتروشیمی ها متوقف کند، هرچند که این بار درخواستش با مخالفت رو به رو شد و وزارت نفت اعلام کرد که بنزین تولیدی در مجتمع های پتروشیمی استاندارد است.

ابتکار غیر از وزیران برای رئیس جمهور هم نامه نوشته است؛ البته با همکاری استاندار خوزستان. این نامه در واقع گزارشی با عنوان بحران و مسائل جدی تهدیدکننده محیط زیست استان خوزستان و راهکارهای آن بود که پس از سفر ابتکار به خوزستان، به حسن روحانی داده شد. یکی از مهم ترین مسائلی که در این نامه به آن توجه شده بود، لزوم توقف طرح انتقال آب کارون بود.

نامه نگاری های ابتکار به رئیس دولت و وزیران محدود نمی شود. او اوایل انتصابش به عنوان ریاست سازمان محیط زیست، نامه ای به فرمانده ناجا برای حل مشکل قطع درختان ارس در منطقه حفاظت شده گلول و سرانی در خراسان شمالی نوشت که برای احداث جاده مرزی و بدون کسب مجوز از این سازمان در حال ساخت بود.


No comments:

Post a Comment