Sunday, October 9, 2011

امام رضا (ع)؛ پناه بی پناهان

ولادت امام رضا (ع) سال هاست که برایم خاطره ساز شده است. از دوران مسئولیتم که این روز به یاد «ضامن آهو» به عنوان روز محیط بان انتخاب شد و مراسم متفاوت تقدیر از محیط بانان، تا راه اندازی و برگزاری جشنواره بین المللی فیلم سبز و ... حتی سالروز ولادت آن حضرت در سال 88 که مصادف با هشتم آبان شده بود و برایتان نوشتم:  
هشت، هشت، هشتاد و هشت، میلاد امام هشتم مبارک باد.
امسال هم این روز در اوج خبررسانی حکم اعدام محیط بانی از منطقه حفاظت شده دنا، از راه رسیده است. ظاهرا اسد تقی زاده، محیط بان جوانی که اکنون بیش از سه سال است در زندان به سر می برد، در حین انجام ماموریت و گشت زنی با گروهی از متخلفان و قاچاقچیان حیات وحش برخورد می کند. شکارچیان متخلف اقدام به تیراندازی به سمت محیط بانان کرده و آنها هم با استناد به حکم ضابط قضایی که از سوی دادگستری برای آنها صادر شده و با استناد به قانون حمل سلاح توسط نیروهای مسلح کشور در صدد دفاع از خود بر می آیند. در این درگیری یکی از متخلفین به ضرب گلوله محیط بان تقی زاده کشته می شود.
در حالی که تاکنون بیش از 100 تن از محیط بانان سازمان حفاظت محیط زیست در حین انجام ماموریت کشته شده و دهها تن نیز دچار جراحت و نقص عضو شده اند، بارها اتفاق افتاده که آنها به خاطر درگیری با شکارچیان متخلف مسلح تا پای چوبه دار رفته اند. در دوران مسئولیتم موارد متعددی از این دست داشتیم که به یکی از آنها در کتاب خاطراتم از آن دوران (خوشه های شهریور) مفصل اشاره کرده ام.
این در حالیست که در دولت هشتم به تصویب رسید به محیط بانانی که در حین ماموریت کشته می شوند عنوان شهید داده شود و از مزایای معادل شهدا برخوردار شوند.
امید دارم گره کار محیط بان اسد تقی زاده نیز در این روز که روز ولادت پناه بی پناهان است، باز شود و ضامن آهو، ضمانت او و همه دربندان بی گناه را بر عهده گیرد.

No comments:

Post a Comment