Friday, September 26, 2014

تقارن های عبرت آموز سی ام شهریور

بعضی تقارن ها بسیار معنی دار هستند و انسان را به فکر وامی دارند؛ شاید به خود آییم. چند روز پیش، سی ام شهریور مصادف با 21 سپتامبر و «25 ذی القعده» است، یکی از این روزها بود.  
بنا به دعوتی جهانی 20 و21 سپتامبر روز همراهی با تلاشی سراسری به منظور حفاظت از کره زمین و مقابله با تغییر اقلیم قرار گرفت. عوارض گرم شدن زمین برای بسیاری قابل درک بوده و به عنوان تجربه ای تلخ برای ملت ها مطرح می شود. افزایش طوفان ها، خشکسالی ها و سیلاب ها و دیگر بلایا دشمن سلامت، کشاورزی و اقتصاد کشورها شده است. قدرت های بزرگ صنعتی و اقتصادی اینک باید مسئولیت تاریخی خویش را بپذیرند و هر چه سریع تر تولید گازهای گلخانه ای خود را کاهش دهند. در حالی که کشورهای در حال توسعه سهم تاریخی کمتری دارند و نیازمند حمایت فراوان به خاطر آسیب های زیادی که از این ناحیه دیده اند، هستند. 
ایران نیز از عوارض خشکسالی و گرم شدن دما و کاهش بارندگی لطمه فراوان دیده که البته بخشی به دلیل سیاست های گذشته بوده و بخشی نیز به دنبال گرمایش زمین و تغییر اقلیم رخ داده است. بنابراین پیوستن ایرانیان به این تلاش و همراهی با این کمپین جهانی کار مثبتی بود که از سوی تعدادی از سازمان های غیردولتی محیط زیستی مطرح و سازمان حفاظت محیط زیست از اینکه تجمعی به این مناسبت در پارک پردیسان صورت بگیرد استقبال کرد. 


از سوی دیگر سی ام شهریور روز جهانی صلح براساس مصوبه سازمان ملل نیز اعلام شده است؛ روزی که یادآور ارزش صلح و ناتوانی انسان عصر حاضر در حفظ آن است. منازعات و درگیری ها از جنگ و کشتار تا خشونت و ترور به میزان تاسف باری گریبان ملت ها و کشورها را گرفته است. در این میان جنگ انسان فزونی خواه و زیاده طلب پا به عرصه محیط زیست و طبیعت نیز گذاشته و با بهره کشی و نقض قوانین خلقت به نابودی آن نیز اقدام کرده است.
تقارن سوم مصادف شدن با 25 ذی القعده و روز دحوالارض بود؛ به معنای روز تولد زمین و روزی که نخستین نعمات آسمان بر زمین نازل شد.
آیات شریفه سوره نازعات در این مورد بسیار جالب است. آیات 27 تا 32 این سوره می فرماید: 
أَأَنتُمْ أَشَدُّ خَلْقًا أَمِ السَّمَاء بَنَاهَا، رَفَعَ سَمْكَهَا فَسَوَّاهَا- وَأَغْطَشَ لَيْلَهَا وَأَخْرَجَ ضُحَاهَا، وَالْأَرْضَ بَعْدَ ذَلِكَ دَحَاهَا، أَخْرَجَ مِنْهَا مَاءهَا وَمَرْعَاهَا، وَالْجِبَالَ أَرْسَاهَا- آيا آفرينش شما دشوارتر است يا آسمانى كه [او] آن را برپا كرده است، سقفش را برافراشت و آن را [به اندازه معين] درست كرد، و شبش را تيره و روزش را آشكار گردانيد، و پس از آن زمين را با غلتانيدن گسترد، آبش و چراگاهش را از آن بيرون آورد، و كوهها را لنگر آن گردانيد. 
اما آیا ما قدر این آفرینش عظیم را می دانیم و آن را به درستی به کار گرفته ایم؟ آیا شکر نعمت به معنای استفاده درست از آن را به جا آورده ایم؟
در این تقارن عبرت آموز، لازم است هم صدا با جامعه بشری، نعمات خداوندی اعم از طبیعت، محیط زیست، صلح و امنیت برای انسان ها را به یاد آوریم و در همراهی با یکدیگر برای تعالی بشر و نجات کره زمین تلاش کنیم. بیایید با هم برای باران و طراوت و حیات دعا کنیم.

1 comment:

 1. هو الحی

  سلام

  سلام به زندگی ...وبه هرکه زندگی،زنده بودن و زندگان را دوست می دارد وبرای حیات هر موجود زنده ایی ارزش قایل است.
  این صفحه به هیچ گروه،جریان وطیفی تعلق خاطر نداشته، ازسیاست بیزار واز دورویی ونفاق، بیزارتر است .

  تنها وتنها هدفش، مشارکت و همفکری برای نجات مهمترین رودخانه ایران یعنی « کارون عزیز» وتلاش برای یافتن راهکارهایی مطلوبتر در جهت مقابله با مشکل کم آبی در کشور است.

  صادقانه خواهم نوشت،چون صداقت را سالمترین راه برای نیل به مقصود میدانم.
  دراین مسیر دست همه مسئولین امر،کارشناسان ،صاحب نظران،هنرمندان،ورزشکاران،قهرمانان ملی،بانوان وبه ویژه جوانان فهیم و رشید را به گرمی می فشارم.چون این تلاش را یک مسئولیت و رسالت جمعی دانسته و وبر این اعتقاد راسخم که مهمترین تصمیمات و برنامه ریزیهای حتی استراتژیک نیز با همراهی نخبگان، خردجمعی وهم افزایی ملی بهتر و مطلوبتر به بار خواهد نشست.

  بیاییم همه با هم چون سرنشینان یک قایق در دریایی متلاطم بیندیشیم. زندگی وسلامتی ونشاط را برای هرجنبنده ایی آرزو کنیم که اراده الهی نیز چنین حکم داشته است.
  الگویی باشیم برای جهانی که امروز ظاهرا حتی داعیه دار حقوق حیوانات شده است.

  هرچندنقش شرقیان و اسلام در پاسداشت حقوق انسان وحیوان ولزوم نگهداشت محیط زیست و بسط این فضایل در گستره گیتی بر کسی پوشیده نیست، لکن امروز همه ما در صحنه امتحان و آزمونی بزرگ قرار گرفته ایم.

  بحران کم آبی و فاجعه زیست محیطی در خوزستان که مهمترین دلیل آن مرگ تدریجی کارون رویایی و پرخاطره می باشد،دلسوزان وبلند اندیشان کشور را به حضور فعال و دلسوزانه در این عرصه فرامی خواند.پیشنهادات،انتقادات ،مقالات وحضورسبز وحمایتگرانه شما عزیزان بزرگوار ضمن رونق بخشی به این فعالیت فرهنگی،اخلاقی بر دلگرمی وانگیزه تلاشگران در این عرصه ، صد چندان خواهد افزود.

  دلهاتان سبز بسان جنگلهای مازندران، همتتان بلند به بلندای زردکوه ودماوند ..... و دمتان گرم ،به گرمای آبادان


  مسعود کنعانی

  ReplyDelete