Wednesday, June 26, 2013

تخریب باغ گیاهشناسی نوشهر را متوقف کنید

در پی درخواست کارشناسان و تشکل‌های غیردولتی از دولت و رییس‌جمهور منتخب
ابتکار: دولت هرچه سریعتر تخریب باغ گیاه‌شناسی نوشهر را متوقف کند

سایت خبری محیط زیست ایران (IENA) معصومه ابتکار ییس سازمان حفاظت محیط زیست در دولت هشتم خواستار توقف هرچه سریعتر تخریب باغ گیاه‌شناسی نوشهر در پی احداث جاده کمربندی شد و گفت: تشکل‌های غیردولتی و کارشناسان از دولت و رییس‌جمهوری منتخب خواسته‌اند تا تخریب این باغ را متوقف کنند.
باغ گیاهشناسی نوشهر مجدداً در آستانه تخریب و تغییر کاربری به دلیل احداث جاده کمربندی و توسعه بندر نوشهر قرار گرفته است. وی افزود: این خطر 11سال است موجودیت این باغ را تهدید می‌کند.

ابتکار با بیان این که در بخش منابع طبیعی، هیچ‌ عرصه پژوهشی دیگری در ایران وجود ندارد که قدمت تأسیس آن به سال 1310 برسد و در آن درختانی با عمر 200 سال وجود داشته باشد، افزود: علاوه بر کارکرد موزه‌ای باغ و داشتن پایه‌هایی کهنسال از بلند مازو، نمدار، توسکا و ممرز؛ تنها پایه بلوط چوب‌پنبه در ایران، قدیمی‌ترین پایه‌های دارتالاب و ژینکو در کشور، 25 گونه کاج و حدود 30 گونه اکالیپتوس هم در این عرصه 35 هکتاری وجود دارند.
این عرصه به دلیل حساسیت و ارزش بی‌مانند به عنوان یک اثر ملی به شماره 17795 در سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور ثبت شده است. همچنین تنها مکانی در جهان است که دو گونه جدید و منحصر به فرد، یعنی اسپیره نوشهری و افرای مازندرانی به طور همزمان در آن زیست می‌کنند.
ابتکار با اشاره به اینکه باغ گیاه‌شناسی و اکولوژی نوشهر دارای قدمت بیش از نیم قرن و یکی از ارزشمندترین ذخایر اکولوژیک خاورمیانه و جهان است افزود: این باغ موزه بی‌نظیری است که گونه‌های گیاهی منطقه در آن نگهداری می‌شود. 
او با اشاره به اینکه از سال 89 بحث تصرف و احداث جاده کمربندی در این باغ مطرح شد که با اجرای این پروژه 50 هزار درخت و چندین هکتار از این باغ تخریب می‌شد، افزود: در همان سال‌ها پس از آغاز بخشی از عملیات اجرایی و در پی اعتراضات کارشناسان و تشکل‌های غیردولتی، کار به دستگاه قضایی کشید و متوقف شد.
وی افزود: متاسفانه مجددا مطلع شدیم که قرار است فردا (چهارشنبه) استانداری مازندران عملیات عمرانی احداث این جاده را از داخل باغ گیاه‌شناسی نوشهر آغاز کند که این امر جای تعجب و تاسف دارد.
رییس سازمان حفاظت محیط زیست در دولت هشتم با تاکید بر اینکه معمولا در روزهای پایانی فعالیت دولت‌ها بیشترین بخش‌هایی که مورد هجمه و صدمه قرار می‌گیرد، منابع طبیعی و محیط زیست است، تاکید کرد: انتظار داریم با توجه به درخواست کارشناسان و تشکل‌های غیردولتی و نیاز جامعه به آرامش، دولت این پروژه را متوقف کرده و اجازه دهد تا دولت جدید در مورد اجرا یا عدم اجرای آن تصمیم‌گیری کند.
ابتکار با تاکید بر اینکه ارزش خدمات این باغ در بخش تنوع زیستی به عنوان یک ذخیره ژنتیکی قطعا بالاتر از ارزش اقتصادی احداث این جاده است، تاکید کرد: قطعا می‌توان در مسیر احداث این جاده بازنگری کرد و نیازی به عبور آن از داخل باغ گیاه‌شناسی نوشهر نیست.

No comments:

Post a Comment