Wednesday, March 20, 2013

بهار؛ فرصتی برای اصلاح میان مردم

«فرصت»ها چشمه های زاینده و سرمایه های بی بدیل زندگی هستند، به شرط آنکه آنها را به موقع و در جای خود بشناسیم. «بهار» هم یک فرصت است. فرصتی برای نو شدن و فرصتی برای با هم بودن؛ نوروز.


بهار شاید فرصتی برای نزدیکی دل ها باشد و در مفهومی عمیق تر، زمانی برای اصلاح میان مردم؛ فرصتی برای کمرنگی تلخی ها و کینه ها و زمانی برای کنار گذاشتن منازعات.  
اصلاح میان مردم البته در عرصه سیاست از ملزومات حکمرانی مطلوب به شمار می رود و گام مهمی برای حل منازعات در مسیر اصلاح شرایط است. قرآن کریم در این مورد با تاکید بر «اصلاح بین الناس» می فرماید:
«لاَّ خَيْرَ فِي كَثِيرٍ مِّن نَّجْوَاهُمْ إِلاَّ مَنْ أَمَرَ صَدَقَةٍ أَوْ مَعْرُوفٍ أَوْ إِصْلاَحٍ بَيْنَ النَّاسِ وَمَن يَفْعَلْ ذَلِكَ ابْتَغَاء مَرْضَاتِ اللّهِ فَسَوْفَ نُؤْتِيهِ أَجْرًا عَظِيمًا.
در بسيارى از رازگويي هاى ايشان خيرى نيست مگر كسى كه به صدقه يا كار پسنديده يا صلحی ميان مردم فرمان دهد و هر كسی براى طلب خشنودى خدا چنين كند به زودى او را پاداش بزرگى خواهيم داد» (سوره نساء / آیه ۱۱۴)
مجموعه ای از حوادث سال هاي اخير به انزوا، حذف یا سكوت جريانات موثر سياسي کشور که مورد حمایت عمده نخبگان و ‌جوانان کشور بودند، معطوف گشت. اما اكنون پس از رخدادهای گوناگون، شاهد روشن شدن حقايقي هستیم كه این جریانات از جمله اصلاح طلبان بر آنها تاكيد داشتند و دلسوزانه اظهار نگراني مي كردند.
متاسفانه گمشده این عصر فضایل اخلاقی در عالم سیاست و میان سیاست مداران است؛ به خصوص آنگاه که به قدرت نزدیک می شوند یا آنگاه که از ابزارهای مقدس برای توجیه کار خود بهره گرفته و از نظارت های رسمی و مدنی فرار می کنند. فضایل اخلاقی فراموش شده آسیب های فراوانی به جامعه وارد می کند و شاید بهار را بتوان بهانه ای برای کنار گذاشتن لجاجت ها، تعصبات و موضعگیری های جانبدارانه دانست.
مديريت منازعات از لوازم عقلانیت و مدنیت به حساب می آید و هر که در این مسیر حرکت نکند، چه در پیشگاه الهی و چه در جهان سیاست دچار خسران خواهد بود. بنابراین امید است آنان که به هر دلیلی از جمله بی بصیرتی، واقعیات را انکار می کردند در این روزها عاقلانه بیندیشند و به دنبال فرصتی برای نزدیکی دل ها و اصلاح میان مردم باشند. 

No comments:

Post a Comment