Wednesday, August 15, 2012

حذف و تفكيك جنسيتي رشته‌های دانشگاهی مغایر با قانون اساسي

ایلنا: عضو شوراي شهر تهران گفت: ‌در انتخاب رشته‌های امسال، بسیاری از رشته‌های دختران حذف و تفکیک جنسیتی صورت گرفته است این اتفاق با آموزه‌های دینی و قانون اساسی ما مغایرت دارد . 
به گزارش خبرنگار ايلنا، معصومه ابتکار رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران در جلسه امروز شوراي شهر تهران به تغییرات ایجاد شده در دفترچه‌های انتخاب رشته کنکور، اشاره كرد و افزود:‌ خانواه‌ها مراجعات متعددی داشته‌اند و از تغییرات در دفترچه انتخاب رشته کنکور امسال ابراز نگرانی کردند. 
وی تاکید کرد:‌ براساس قانون اساسی دسترسی به آموزش بدون تبعیض برای همه مشخص شده است. 
عضو شوراي شهر تهران با اشاره به دو بار چاپ دفترچه انتخاب رشته، گفت:‌ اين كار برای دانشجویان و خانواده‌های آن‌ها سردرگمی ايجاد کرده است و مراجع ذی صلاح و مجلس شورای اسلامی بهتر است به این موضوع رسیدگی کنند تا دختران نيز از فرصت مناسب و برابر در تحصیل برخوردار باشند.
وی همچنین با اشاره به عکس العمل شدید و مخالفت امام خمینی در خصوص کشیدن دیوار میان دانشجویان دختر و پسر در سال های نخست جمهوری اسلامی، یاد آور شد که تفکیک جنسیتی مورد تایید بنیانگزار جمهوری اسلامی نبود. 

خسرو دانشجو سخنگوی شورای شهر تهران نيز در پاسخ به اين اظهار نظر گفت:‌ من بار‌ها از هیات رئیسه شورا خواسته ام تا اين گونه مسائل در جلسه شورا بدون حضور مسئولان مربوطه مطرح نشود. 
وي ادامه داد:‌ در تغییرات صورت گرفته در دفترچه‌های انتخاب رشته کنکور امسال، از کل ۲۷ هزار، رشته و محل موجود در دانشگاه‌ها تنها ۷۷ رشته و محل آنکه حدود ۳ دهم از کل رشته محل‌ها می‌شود به دلیل کار کار‌شناسی به آقایان اختصاص داده شده است.
سخنگوي شوراي شهر تهران همچنين خاطر نشان كرد:‌ اصلاح دفترچه کنکور در زمانی اتفاق افتاد که هنوز هیچ انتخابی از سوی داوطلبان صورت نگرفته بود. اینترنت فرصت مناسبي را برای مسئولان دانشگاه ایجاد كرده است تا در بازده زماني اعلام رشته‌ها تا انتخاب رشته دانشجو‌ها، بتوانند از شواری گسترش مجوز رشته محل‌های جدیدی را اخذ کنند.
دانشجو تاكيد كرد:‌ تمام مسئولین سعی دارند ظرفیت‌های مناسبی برای پذیرش دانشجویان ایجاد شود بهتر است که با مسائل دقیق‌تر و منصفانه‌تر با آن برخورد شود.

به گزارش ايلنا، ابتكار در ابتداي صحبت‌هايش با تسلیت به بازماندگان حادثه زلزله اخیر در آذربایجان شرقی که تخریب مناطق روستایی را در بر داشته است، اظهار كرد‌: یشنهاد می‌‌كنم اعضای شورای شهر، شهردار تهران و معاونان شهرداری نیز ۱۰ روز از حقوق خود را برای کمک به مردم حادثه دیده کمک کنند.

No comments:

Post a Comment