Friday, February 6, 2015

پیگیری ها برای مقابله با گرد و غبار

متاسفانه در سال آبی جاری میزان بارندگی خوزستان و البته بسیاری استان های دیگر مانند ایلام و حتی تهران بسیار کاهش یافته و این سبب خشک شدن خاک و کاهش رطوبت شده که با کمترین وزش باد، هوا را دچار گرد و غبار می سازد. اگر چه امسال میزان گرد و غبار در مقایسه با سال های قبل تاکنون در خوزستان کمتر بوده، ولی از اواسط این هفته به دلیل وقوع بادهایی که روی سطح زمین با سرعت بالا حرکت کرده، شاهد گرد و غباری با شدت و غلظت بسیار بالا در بعضی استان های جنوبی بوده ایم. همگان می دانند بخشی از این گرد و غبار منشاء خارجی دارد که با وجود سال ها نا امنی در عراق طرح های مربوط به مقابله با گرد و غبار به کندی پیش می رود. ولی اکنون منشاء داخلی هم به آن اضافه شده است. به همین دلیل در دولت یازدهم ستادی در سطح ملی برای مقابله با این مشکل تشکیل و برای هر استان، نقشه نقاط تولیدکننده گرد و غبار شناسایی و برنامه های اقدام هم تنظیم شده است. در استان خوزستان مشخصا مسئولیت کار مالچ پاشی و کاشت گونه های مقاوم به عهده وزارت نفت و همچنین سازمان جنگل ها و مراتع کشور بوده است. 


به این منظور و برای پیگیری مسئله علاوه بر جلسات هماهنگی که در سازمان حفاظت محیط زیست در سطح ستاد برگزار شده، فقط در استان خوزستان طی ماه گذشته، هم معاون اول رییس جمهور، هم خودم، هم معاون محیط زیست انسانی سازمان و هم معاون آموزش و پژوهش حضور یافته ایم و پیگیر بوده ایم. 

همچنین در جلسه شورایعالی حفاظت محیط زیست در تاریخ 29 دی ماه گزارش وضعیت و اقدامات در این زمینه به رییس جمهور و وزراء ارایه و مخاطرات موضوع منتقل شد. قابل ذکر است که از اقدامات چند ماهه اخیر می توان به ورود مجدد آب در بخشی از هورالعظیم که متاسفانه در سال های قبل راه آن بسته شده و خود تبدیل به کانونی از گرد و غبار شده بود، اشاره کرد. همچنین کم کردن یکی از منابع مهم آلودگی شهر اهواز به خاطر فرآوری 20 هزار بشکه نفت سنگین که میزان آن به حدود نصف کاهش یافته و متعاقب آن آلودگی های مربوطه هم کم شده است. 
روز شنبه گذشته به درخواست مدیرکل حفاظت محیط زیست استان خوزستان جلسه اضطراری مقابله با گرد و غبار در استان با حضور نمایندگان دستگاههای مسئول و به ریاست استاندار تشکیل شد و گزارش دستگاههای مختلف در مورد میزان پیشرفت و موانع هر یک از مسئولین مطرح شد. 
سه شنبه شب چهاردهم بهمن جلسه اي با نمایندگان استان خوزستان در سازمان داشتیم و چهارشنبه شب پانزدهم بهمن هم جلسه ای كه رئيس جمهور دستور تشكيل آن را براي ارائه برنامه در خصوص مقابله با گرد و غبار خوزستان داده بودند برقرار شد. در سازمان با حضور دستگاهاي اجرايي مسئول آخرين يافته هاي ماهواره اي و تصاوير و مطالعات از منشأ گرد و غبار در استان بررسي شد. مشخص شد كه با تفاوت در جريان هاي بادي منشأ غبار كاملا تغيير مي كند و ممكن است يك بار خارج كشور باشد، يك بار از نقاط متغير داخلي. كارشناسان تاكيد داشتند منابع تولید گرد و غبار و خشكي نه تنها در ايران بلكه در منطق غرب آسيا رو به رشد بوده. كاهش شديد نزولات آسماني در سال جاري و افزايش دمای كم سابقه در زمستان هم تشديد كننده اين وضعيت بوده است.
پس از ارائه گزارش وضعيت، تكاليف و مسئوليت دستگاهها مشخصا روي پاور پوينت ارائه شد و به هركدام براي طرح برنامه ١) واكنش سريع ٢) ميان مدت - فرصت داده شد. استاندار خوزستان آقاي مهندس مقتدايي كه با حساسيت فراوان موضوع را دنبال كرده بود و در هماهنگي دستگاه هاي اجرايي نقش كليدي داشت بر اعطاي اختيارات اجرايي كامل به استان در قالب كارگروه فعلي كاهش آلودگي هواي استان تاكيد داشت. ايشان گفت اين يك واقعيت است كه مردم در تمام كشور بايد ياد بگيرند كه چگونه با اين پديده مواجه شوند تا آسيب نبينند. الان در همه دنيا طوفان و گرد و غبار اتفاق مي افتد و هيچ راهي براي مقابله جز واكنش سريع ندارند. ما در ايران بايد هم برنامه واكنش سريع و هم ميان مدت و بلند مدت داشته باشيم. هواشناسي هم بتواند از قبل وقوع اطلاع رساني كند.

سپس دستگاه هاي اجرايي شامل هواشناسي، وزارت نيرو (بخش آب)، وزارت نفت(همكاری در مالچ پاشي)، سازمان جنگل ها و مراتع (مسؤليت اصلي در اجرا را دارد)، وزارت بهداشت (مسئوليت توزيع ماسك، آمادگي اورژانس)، محيط زيست (مسئوليت هماهنگي پايش و نظارت)، دانشگاه (مسؤليت ادامه مطالعات)، سازمان مديريت و برنامه ريزي، برنامه اجرايي را ارائه كردند. بر نقش رسانه ها و تشكل ها در اطلاع رساني و جلب مشاركت مردم تاكيد شد. در پايان جلسه قرار شد برنامه ها هفته آينده تنظيم و همراه با اعتبارات لازم براي دولت آماده شود.

No comments:

Post a Comment