Wednesday, May 1, 2013

تلاشی برای پاسداشت روز زن؛ در شورای شهر تهران چه گذشت؟

کلان‌شهر تهران با جمعيت و وسعت فراوان، از آسيب­هاي زیادی رنج برده و با نيازها و انتظارات خدماتي و اجتماعي رو به رشدی دست و پنجه نرم می کند. در این شرایط، ساده اندیشی یا نادانی است اگر تصور کنیم مديريت چنین شهری بدون حضور جدي و مشارکت واقعي شهروندان و به ویژه شهروندان زن که اثرگذاری بالایی در سطوح خانواده، محله و شهر دارند، امکان پذیر است.
اما از این نیروی اثرگذار چقدر بهره می بریم؟ پاسخ روشن است: بسیار کم.
برای مدیریت پایدار شهری حضور جدی زنان ضرورت دارد و شهرداری ها می توانند به بهترین نحو از این حضور بهره برند. طی سال های اخیر که در شورای شهر تهران عضویت داشتم از راههای مختلف تلاش کردم تا این بهره مندی را افزایش دهم و نمونه آن مصوبه دیروز شورای شهر برای توانمندسازی و ارتقای مشارکت زنان در مدیریت شهری بود که در اخبار منعکس شد.
البته در این خبرها موضوع حذف تبصره 4 مصوبه که مورد مناقشه قرار گرفت بیشتر انعکاس یافت و این مسئله باعث شد به کل مصوبه به عنوان اتفاقی مهم کمتر توجه شود.  
تبصره 4 طرح، شهرداری تهران را موظف می کرد که هر سال ۱۰ درصد از ظرفیت مدیریت شهری را به بانوان اختصاص دهد تا ظرف مدت ۵ سال این ظرفیت به ۵۰ درصد برسد.
*
خبرگزاری ها گزارش دادند که مهندس چمران با بیان اینکه «طرح فمینیستی و جنسیت گراست و نمی‌توان آن را قبول کرد»، اظهار داشت: طرخ این گونه اصلاح شود که هر جا ظرفیت هست از زنان توانمند استفاده شود. قانونی کردن ۵۰ درصد مدیران و مسئولان شهرداری تهران برای زنان قانون تحمیلی است و منطقی نیست. من این نگاه کاملا فمینیستی را قبول ندارم.
به گزارش ایلنا معصومه ابتکار در مقابل تصریح کرد: فردا روز زن است. مناسب است با نگاه بهتری به وضعیت زنان با توجه به تخصص و تحصیلاتشان بنگریم که مهدی چمران بلافاصله در پاسخ به وی گفت: این دلیل نمی‌شود که ما نگاه منطقی به این طرح نداشته باشیم. یک زن در حوزه مدیریت شهری چگونه می‌تواند چکمه بپوشد و داخل جوی آب که در آن لجن و گل و لای است، برود؟
خسرو دانشجو سخنگوی شورای شهر نیز با انتقاد از این تبصره در این طرح اعلام کرد: من مخالف واگذاری مسئولیت به زنان نیستم، اما این موضوع که هر ساله ۱۰ درصد به مدیران شهری زن اضافه شود منطقی نیست و پیشنهاد می‌کنم از ظرفیت بانوان بر اساس توانمندی‌هایشان استفاده و نگاه جنسیت گرا از آن حذف شود.
معصومه ابتکار رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر نیز در ادامه با بیان اینکه گویا آقای دانشجو از افزایش ۵۰ درصدی زنان در مدیریت شهری نگران هستند، گفت: در قرآن و احادیث به فرصت برابر میان زن و مرد تاکید شده و این اصل در قانون اساسی نیز آمده است.
دانشجو در واکنش به اظهار نظر ابتکار گفت: من نگران افزایش ۵۰ درصدی مدیران شهری نیستم.
ابتکار دوباره به صحبت‌های خود ادامه داد و گفت: زنان در عرصه‌های مختلف در سال‌های گذشته حضور داشتند و نشان دادند که توانمند هستند، اما بهتر است در عرصه مدیریت شهری سیاست‌ها به گونه‌ای باشد که از زنان استفاده بیشتری شود.
در این هنگام چمران مانع از ادامه صحبت ابتکار شد و دلیل خود را اینگونه عنوان کرد: چیز جدیدی نمی‌گویید. در قرآن این مباحث مطرح شده، اما منطقی نیست که در ۵ سال آینده ۵۰ درصد مدیران شهری زن شوند.
ابتکار نیز در پاسخ به چمران گفت: در کشور ما به ویژه در شهر تهران زنان توانمند و تحصیل کرده کم نداریم و بهتر است از ظرفیت آن‌ها در چارچوب قانون استفاده شود.
مهدی چمران در پاسخ به ابتکار صراحتا اعلام کرد: تعیین ۵۰ درصد همه چیز را به هم می‌ریزد.
خسرو دانشجو در ادامه خطاب به ابتکار گفت: من مخالفتی با حضور زنان ندارم اما گویا به دلیل نزدیک شدن انتخابات دوستان از تریبون اینجا استفاده می‌کنند تا به بحث انتخاباتی خود برسند. این تبصره مغایرت قانونی و نگاه جنسیتی دارد.
وی ادامه داد: من هیچ نگرانی ندارم چرا که هم اکنون بیش از ۵۰ درصد ظرفیت دانشگاه‌ها در اختیار زنان است. باز هم تاکید می‌کنم باید تبصره ۴ این طرح اصلاح شود.
مرتضی طلایی رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر نیز در این باره گفت: علوم انسانی همواره با چالش همراه است و این طرح در کمیسیون فارغ از نگاه جنسیتی وبا نگاه مثبت به توانمندی زنان تصویب شده است.
معصومه ابتکار خطاب به چمران گفت: تهیه این طرح بر اساس شاخصه‌ها و خلا‌ءهایی که وجود داشت صورت گرفته و با مطرح کردن آن انتظار داریم از توانمندی زنان به ویژه در عرصه محیط زیست و سلامت به خوبی استفاده شود.
مهدی چمران نیز گفت: ما علاقه شدید به زنان داریم اما نباید مسیر غلط قانونی را طی کنیم.
*
در پایان با برخی اصلاحات و تغییر تبصره 4 با حذف اعداد و درصد، طرحی به تصویب رسید که شهرداری تهران را ملزم می سازد ضمن تلاش برای توانمندی زنان، از توان مدیریتی آنها بهره بیشتری داشته باشد... و  مهم این است...
مهم این است که چشم ها را بر این همه استعداد و انگیزه نبندیم و در جهت حل مشکلات شهر و جامعه و مردم از این ظرفیت والای انسانی بهره بریم.
ولادت بانوی نور و روز زن بر همه مبارک باد.

No comments:

Post a Comment